Szerednyey Béla: Az én kertem a Balaton (magyarmezogazdasag.hu)

Az Orchidea utcába hívott bennünket Szerednyey Béla, hogy megnézhessük a kertjét. Célunk felé közeledve csupa virágokról elnevezett utcán járunk: Fátyolvirág, Tubarózsa, Körömvirág utcanevek jelzik, hogy a település Virágtelep részében járunk. A környék jól tükrözi azt, amit az utcatáblák sugallnak: ligetes, fás, virágos, nyugalmat sugárzó. Virágzó orchideákat pillantunk meg a ház ablakában, a kapu mellett óriásira nőtt ezüstfenyő posztol, a telket élő sövény határolja –  írja a magyarmezogazdasag.hu.

Szerednyey Béla nyit ajtót, de elénk jönni már nem tud, megelőzi őt a két házi kedvenc, Ubul, mint megtudtuk, az idősödő hölgy, és a játékos kamasz Snoopy, aki fajtáját tekintve skót border collie. A kertben a hangsúlyos részt elfoglaló tűzrakónál telepszünk le és a két kutyus szoros „fogságában” kezdünk beszélgetésbe.

Hajózni kell
• Mióta lakik ezen a csupa zöld, békés helyen?

– A házat és a kertet a feleségem alakította ki, én nyolc éve költöztem ide, azóta ez a mi családi kertünk és otthonunk. Akkor ez tűnt észszerűnek, hiszen ő mestercukrász, és ide köti a családi cukrászda.

• Ez igazi édes élet lehet. Hogyan ismerkedtek meg?

– Igen, édességben nincs hiány. A feleségem és a lánya nagy Madách Színház-rajongó volt, minden előadást az első sorból néztek meg, utána többször megvártak az öltözőnél autogramot kérni. Így kezdődött.

• Tudom, hogy jó barátságban van a természettel, és megszállott vitorlás is. Mennyi időt töltött vízen az idén?

– Egyszer már voltam – jegyzi meg vágyakozó sóhajjal. – Ezen a nyáron igen elfoglalt vagyok, a Madách Színház ugyanis egész nyáron játszik. Ez az első ilyen kísérleti évadunk, az is a mottónk, hogy „Egész évben Madách”. A kísérlet egyelőre sikeresnek bizonyul, esténként telt ház előtt játsszuk a Szerelmes Shakespeare-t és a „Mamma mia!”-t. Emellett forgatok is, egy napi sorozatban kaptam főszerepet. Az Egynyári kaland című sorozat folytatásának is a napokban volt a felvétele, abban is játszom, a Játékszínnel pedig a Balaton mellett voltak előadásaim.

Így telik a nyár, vitorlázás nélkül. A barátommal építünk egy hajót, annak a befejezéséhez közeledünk, amikor kis szabad időm van, megyek és csinálom. Hat éve készül a saját tervünk alapján, egy szakember irányításával. Hamarosan vízre bocsátjuk. Ez foglalja le most a gondolataimat és a nyári napokat. Remélem, jövőre már elindulhatunk vele a Kékszalag vitorlásversenyen. A Kékszalagon indulni kell, azzal tisztelgünk a Balaton előtt.

• Van már neve a hajónak?

– Queen Lucy névre kereszteltük, mert királynői szépségű, és azért Lucy, mert olyan lassan készült, mint a Luca széke.

• Ön aktív vitorlásversenyző, épp most, beszélgetésünk idején zajlik a jubileumi, 50. Kékszalag tókerülő verseny. Hogyhogy nem ott van?

– Sajnos az idén ki kellett hagynom, többször is volt már rá példa, júliusban általában mindig játszom. A társam, akivel a hajót építem, elindult egy másik vitorlással. Kezdek beletörődni, hogy a nyár vitorlázás nélkül telik, de amikor tudok, azonnal megyek a Balatonra. Az első hajót 1992-ben vettem, azóta vitorlázom. Régi mondás, hogy hajózni szükséges, ezt vallom én is. Nagyon jól ki tud kapcsolni. Volt olyan időszaka az életemnek, amikor gyakorlatilag a hajón laktam, sokkal jobb volt nyáron reggelente a vitorláson ébredni, mint egy budapesti belvárosi lakásban.

Ez életformámmá is vált. Nekem valójában a Balaton a kertem. Akkor költöztem ebbe a házba, amikor megnősültem, azóta ez a családi kert.

Kert és kutyák, jól megférnek
A kutyusok nem nézik jó szemmel, hogy a gazdi csak ül, amikor a nagy sárga labda tétlenül hever a füvön. Muszáj foglalkozni velük, megszakítjuk hát a csevegést egy mozgalmas focizás kedvéért. Snoopy kissé morcos, hogy elhanyagoltuk, ezért nem mindig gurítja vissza a labdát, olyankor leül és dacosan figyel. Állítólag ez a világ legintelligensebb kutyája, de néha vannak saját ötletei, jegyzi meg a gazdája.

• Nagyon szerethető ez a környék, a kutyáknak is ideális hely.

– Igen, szeretem a vidékiességét, azt, hogy van tér körülöttünk, mögöttünk például nagy füves focipálya található. A kutyák szabadon mozoghatnak, a nagy mozgásigényű fajtáknak, mint a border collie, ez nagyon fontos. A kertet mindig alakítgatjuk. A mögöttünk lévő ecetfát én ültettem, de lassan kinövi a helyét. Az ezüstfenyő különösen szép, de az elmúlt években akkorára nőtt, hogy már nem érjük el a csúcsát. Néhány évvel ezelőtt karácsonykor még ráügyeskedtem az égőket, de már túlnőtt bennünket.

• A kutyák és a kert hogyan férnek meg együtt?

– Ubul már több mint tíz éves, kinőtt abból a korból, amikor rendetlenkedik a kertben, egyébként is macska identitású, a cicával együtt nőtt föl, ezért időnként magáról is azt képzeli, így békén hagyja a növényeket. Snoopy kiskorában próbálkozott a rossz kutyás szokásokkal, bejött a lakásba és azt érezte, hogy neki szemétdombot kell csinálnia a házból, nyújtózkodás közben leszedte a tapétát, és egyéb csínyekre is képes volt.

Aztán kikerült a kertbe, és mivel elég intelligens, hamar megértette, hogy nem kaparhat. Nincsenek kennelben, használhatják az egész kertet, mégis rendben van a fű és a növények.

• Néha a család is birtokba veszi a kertet?

– A szépen kiépített kerti sütőt nyári estéken rendszeresen használjuk, szívesen kiülünk ide, már amikor szabad vagyok. A felállítható nagy medencénket az idén elő sem vettük, ez a nyár a munka nyara. A feleségemmel azért elutazunk majd, szigorúan víz mellé, hiszen mindketten a halak jegyében születtünk.

(Forrás: Kertbarát Magazin)

Fotó: Zsoldos Alexandra