A Balaton Közép-Európa legnagyobb édesvizű tava, hazánk egyik legnagyobb természeti kincse. A Balaton vonzerejét kellemes hőmérsékletű vize, kedvező klimatikus adottsága és a változatos szépségű táj jelenti. A Balaton térségének értékét nemcsak a táj egyedi szépsége, a déli-part homokfövenye, a Balaton-felvidék lankás szőlői, hanem vizének minősége is meghatározza.
A Balaton fontosabb természetföldrajzi adatai:
- a Balaton földtörténetileg fiatal képződmény, kora 18-22 ezer év közé tehető
- a tó tengerszint feletti átlagos magassága: 104 m
- jelenlegi vízfelület: 600 km²
- víztömeg: 2 milliárd m³
- átlagos vízmélység: 3,0 – 3,6 m
- a tó hossza 78 km, átlagos szélessége 7,7 km, legkisebb szélessége Tihanynál 1,5 km, a legnagyobb 12,7 km Balatonvilágos és Balatonalmádi között
- partvonalhossz kikötőkkel és mólókkal: 235 km
- vízgyűjtő terület: 5775 km²
- a tó legfontosabb tápláló vízforrása a Zala folyó
- szükséges esetben a tó vízfeleslegének levezetése a siófoki zsilip szabályozásával, a Sió-csatornán keresztül történik.
A tó és környéke a Bakony és az Alpok közelségének köszönhetően az ország egyik legtisztább levegőjű térsége. A napsütéses órák száma évente a 2000 órát is meghaladja, ez annyi, mint a francia Riviérán. A tó vize selymes, lágy, fürdőzésre kiválóan alkalmas, a vízhőmérséklet az alacsony átlagos mélység miatt gyorsan követi a levegő hőmérsékleti változásait, nyaranta nem ritka a 25 Celsius-fok feletti vízhőmérséklet. A tó vize oxigénben dús, hidrokarbonátos, színes növényi és állati fauna tárháza. A Balatonban élő halfajok közel fele a pontyfélék közül kerül ki, a nádasokban élő madárvilág között számos fokozottan védett faj szerepel.