Megnyitották a Tavak Világkonferenciáját a Balatonnál

Kedden Balatonfüreden tartották a 19. Tavak Világkonferenciájának nyitórendezvényét Balatonfüred új kongresszusi központjában. A november 9-ig tartó nemzetközi konferenciára számos országból érkeztek szakemberek, érdeklődők. A fő téma: „Tavakon túl: A tudomány, a kultúra és a kormányzás összekapcsolása a tavak fenntartható használata érdekében”. A rendezvényen résztvevők szeretnék felhívni a politikusok, a döntéshozók és a nagyközönség figyelmét, hogy a tavak nem pusztán víztárolók, hanem a vízkörforgás nagyon fontos elemei, amelyek elválaszthatatlan egységet képeznek a vízgyűjtő területükkel. A konferencia túlmutat a szigorú értelemben vett tógazdálkodással kapcsolatos témákon – áll a szervező Balaton Fejlesztési Tanács közleményében.

 

 

Előzmények

A Tavak Világkonferenciája (World Lake Conference – WLC) története a 1984-es évre nyúlik vissza, amikor a Japán Biwa tavat is magába foglaló Shiga tartományban szervezték meg az első ilyen rendezvényt. A konferencia célja, hogy hozzájáruljon a tudományos megközelítések népszerűsítéséhez a világ különböző részein található tavak esetében, többek között az Egyesült Államokban, Magyarországon, Kínában, Olaszországban, Argentínában, Dániában, Kenyában, Indiában, Indonéziában és Japánban.

A Tavak Világkonferenciája globálisan elismert rendezvény, ahol a tavak és vízgyűjtő területeik kezelésével és fenntarthatóságával kapcsolatos tudományos és társadalmi-gazdasági témák kerülnek széles körben megvitatására. A konferencia célja, hogy a legújabb tudományos kutatási eredményeket gyakorlatias és könnyen érthető módon mutassa be a tavakkal foglalkozó szakemberek, politikusok, térségi döntéshozók és a civil társadalom képviselői számára

A konferencia 2 évente kerül megrendezésre az alapító Nemzetközi Tókörnyezet Bizottsággal (International Lake Environment Committe – ILEC) közösen, a Bizottság szakmai gesztorságával. A 18. Tavak Világkonferenciája a tervek szerint a mexikói Chapala tó térségében kerül megrendezésre 2020 november 9-14 között. Magyarországon legutoljára Keszthely adott otthont a konferenciának 1988-ban, amely egyben az első európai helyszín is volt. Ezt követően 1993-ban Olaszországban, 1999-ben Dániában, majd legutóbb 2014-ben újfent Olaszországban került megrendezésre a konferencia Európában.

 

Tavak és vízgyűjtő területek fontossága

A Balaton, valamint a különböző kontinensek, és különböző országok területén található nagy tavak, kiemelt jelentőséggel bírnak az édesvízkészlet biztosításában a Földön. Az állóvizek jelentősége elsősorban az ivóvízbázisként történő hasznosításban ragadható meg, azonban a vízi közlekedés, a mezőgazdaság illetve az idegenforgalom szempontjából is kiemelt jelentősége lehet egy-egy tóvidéknek, régiónak. A gazdasági hasznosíthatóság mellett nem szabad megfeledkezni a tavaknak a biológiai sokféleség megőrzésében betöltött szerepéről sem.

A nagy tavak területén, így a Balatonnál is, nehéz a térségek komplex fejlesztése, igazgatása, valamint az ágazati- és területpolitikai beavatkozások összehangolása a közigazgatási és intézményi adottságok, valamint a területi széttagoltság miatt.

Mivel a tavak jelentős része több országhoz, régióhoz vagy közigazgatási egységhez tartozik, ami megnehezíti az egységes, azonos koncepción alapuló kezelést, mind nemzetközi szinten, mind nemzeti-regionális szinten a határon átnyúló együttműködések ösztönzése kiemelt jelentőségű céljai a rendezvénynek. Az esemény stratégiai célja, hogy sikeresen összekapcsolja a politikai döntéshozatali folyamatokat a tőke, a tudás, a technológia által kínált megoldási lehetőségekkel.

 

Tavak Világkonferenciája

A rendezvényen résztvevők szeretnék felhívni a figyelmet arra, hogy a tavak nemcsak víztestek, hanem egyben ökoszisztémák is. A vízi, a partmenti és a szárazföldi ökoszisztémák egyaránt fontosak. A tavak vízgyűjtő területei az emberiség számára létfontosságú ökoszisztéma nyújtotta termékek és szolgáltatások központi elemei. A vízgyűjtő gazdálkodás többet jelent a tavak kezelésénél, mivel kiemelt figyelmet kell fordítani az egyensúly megteremtésére a megőrzésre irányuló célkitűzések, valamint az ágazati és természeti hasznosításra / integrálásra vonatkozó célkitűzések között.

A konferencia javasolt témája a „tavakon túli” szemléleten alapul, mely lényegében a tó-, és vízgyűjtő-gazdálkodás tágabb értelmezése a tavak fenntartható használata érdekében.

 

35 évvel ezelőtt felvetett témák továbbgondolása is feladat

Az 1988-ban Keszthelyen megrendezett 3. Tavak Világkonferenciája számos releváns kérdéssel és problémával foglalkozott a tavak pusztulása kapcsán, mint például az eutrofizáció, savasodás, mérgező anyagok, modellezés, rehabilitációs lehetőségek, valamint az érintettek szerepe a tavak megóvása és védelme során. A 19. Tavak Világkonferenciáján ezeket a témákat is szeretnék tovább vinni a szervezők, azonban nemcsak a környezeti pusztulással kapcsolatos kihívásokra kívánnak összpontosítani, hanem a problémák kezeléséhez, valamint a tavak ökoszisztéma-szolgáltatásainak fenntarthatóságához szükséges megfelelő és hatékony eszközökre is.

A rendezvény témájában szorosan kapcsolódik az ENSZ Környezetvédelmi Közgyűlése által 2022-ben a tavak fenntartható kezeléséről hozott határozatához (UNEP/EA.5/Res.4 Sustainable Lake Management), valamint csatlakozni kíván Magyarország nemzetközi és vízpolitikai célkitűzéseihez. A konferencia keretében továbbá lehetőség adódik áttekinteni az ENSZ célok (különösen 6. Tiszta víz; 13 fellépés a klímaváltozás ellen és 15 szárazföldi ökoszisztémák védelme fejlődési célterület) és a nemzetközi politikák és stratégiák ajánlásainak összehangolását a tavak kezelése, édesvíz készletek megőrzése terén.