Tartja magát a 132 cm-es vízállás a Balatonon

Szombaton, 2018. március 24-én még mindig gőzerővel (60 köbméter/sec) engedték le a Balaton vizét a Sióba, ennek ellenére tartotta magát a szabályozási maximum feletti 132 centiméteres átlagos vízállás (ez egy siófoki vízmércéhez viszonyított mérték, nem a tó vízmélységét jelenti!). Balatonmáriafürdőnél újabb idei csúcsot, 140 cm-t mutatott a vízmérce, a Sió-csatornában viszont megkezdődött a vízszint apadása.

 

Az OMIT (Országos Műszaki Irányító Törzs) legutóbbi, pénteki tájékoztatása szerint a korábbi napokhoz képest 61 köbméter/sec-ra csökkent a Zalából és a tó vízgyűjtő területéről a Balatonba folyó víz mennyisége (ez még mindig több, mint a vízeresztés mértéke, de a párolgás is vízszintcsökkentő tényező, különösen napos időben). Az előrejelzések szerint a következő öt napban nem hullik jelentős csapadék a vízgyűjtő területre, ezért a Balaton vízszintjének stagnálása, majd csökkenése várható.

A vizugy.hu honlapján látható legfrissebb szombati, 16 órás adatok szerint Balatonmáriafürdő tartja továbbra is a csúcsot, ahol 140 centiméterre emelkedett a tó vízállása. Az északiról dél-keletivé váló uralkodó szélirányt mutatja, hogy Keszthelynél 138 centiméterre nőtt a vízszint. A tó átlagos vízállása továbbra is 132 cm. (Badacsonynál 136 cm, Balatonakalinál 130 cm, Balatonfűzfőnél 131 cm. Siófoknál 127 cm, Balatonszemesnél 133 cm, Fonyódnál 135 cm a szombat délutáni vízállás.)

Szintén a vízügy honlapján követhető nyomon, hogy a Sió gát alatt mért vízállása a múlt vasárnapi 311 cm-es rekordról 16 cm-t apadt; szombaton 16 órakor 295 cm-t mutatott a vízmérce.

Valamivel lejjebb, a balatonkiliti duzzasztónál a március 18-20 közötti 374 cm-es vízállás-csúcs is csökkent 16 cm-el, ami még mindig veri 10 cm-el a korábbi, 2014-es rekordmagasságot.

A Sió-csatornán lejjebb, Ozoránál már 18 centimétert apad a Sió vízszintje a március 20-i 450 cm-hez képest (amivel egy 1974-ben mért csúcs dőlt meg).

A met.hu előrejelzései szerint a következő napokban sok csapadék és erős szél nem várható. Az uralkodó szélirány változatos lesz, ritkán északi, ami kedvez a legmélyebben fekvő délnyugat-balatoni településeknek – köztük Balatonmáriafürdőnek – mivel nem dél felé nyomja a tó vizét.

Balatoni vízszint-szabályozás: 2016 február óta tart az a „próbaüzem”, amelynek során a Balaton vízszintjének maximumát 110 centiméterről megemelték: a téli időszakban 115 centiméterre (plusz-mínusz 5%), az év másik felében, májustól októberig pedig 120 centiméterre (plusz-mínusz 5%). A meghatározott hibahatár szerint a Balaton vízállásának maximuma jelenleg 121 centiméter (a siófoki vízmércéhez viszonyítva).

Az eredetileg két évre tervezett „tesztüzemet” meghosszabbították, így az idén szeptember közepéig tart, amit követően a szakemberek kiértékelik a megemelt vízszint hatásait, majd ennek tükrében döntenek a jövőbeni üzemi vízszint-maximumról, illetve vízeresztésekről. A cél az, hogy annyi vizet tartsanak a turisztikailag frekventált tó medrében, hogy egy száraz nyár végén se süllyedjen a vízszint 80 centiméter alá – egy közelmúltban rendezett szakmai konferencián elhangzottak szerint.