Siófok: egymilliárd forintnyi elvonás, 272 millió a Rózsakertre

Siófokon mintegy egymilliárd forintnyi, a járványhelyzettel indokolt kormányzati elvonás. A bevételkieséseket számos 25 ezer fő feletti lakosságszámmal bíró város esetében egyetlen forinttal sem kompenzálja az állam – ez is kiderül a csütörtökön közzétett listából. Továbbá az is, hogy Siófok 272 millió forintot kap a Rózsakert felújításának második és harmadik ütemére (jelenleg az első zajlik, mintegy 80 millió forintos önkormányzati forrásból, ahogyan megírtuk, a panorámaadóból befolyt bevételt költve erre a célra) – olvasható a város honlapján.

 

Siófok a számítások szerint 7-800 millió forint bevételtől esik el amiatt, hogy központi döntéssel erre az évre felére csökkentették azt az összeget, amit a vállalkozások iparűzési adó (hipa) címén fizetnek az önkormányzatoknak. Emellett, mint ismert, ugyancsak a járványhelyzetre hivatkozva elvonták a településektől a gépjárműadót, nem egészíti ki az állam az idegenforgalmi adót, eltörölte a közterülethasználati díjat és a fizetőparkolást.

Dr. Lengyel Róbert siófoki polgármester az egyeztetések során a kikötő melletti rózsakertre kért állami támogatást, miután világossá vált számára: a kormányzat teljes egészében nem pótolja a bevételkiesést.

„Első körben hitelfelvételhez való hozzájárulást ajánlottak, ezt azonban nem fogadtam el – emlékeztetett a városvezető. – Azt mondtam, ha nincs másra lehetőség, legalább egy városi beruházásunkat támogassák célzott pénzeszközzel, ezzel enyhítendő a várható pénzszűkét. A Rózsakertünk és a hajóállomás környékének felújítását idén már saját forrásból megkezdtük, így a folytatáshoz szükséges mintegy 270 millió forintot  jelöltem meg igényként.”
Lengyel Róbert ehhez a térség kormánypárti országgyűlési képviselőjének, Witzmann Mihálynak a támogatását is megszerezte. Ezek után született meg a csütörtöki kormányinfón ismertetett döntés, mely Siófoknak 272 millió forintot biztosít a Rózsakert-felújítás 2. és 3. üteméhez. „Nyilván lesznek hangok, hogy csak a közeledő választások okán, s hogy ez mennyivel kevesebb, mint amit összességében buktunk és bukunk – így a polgármester. – Talán nem is alap nélküliek ezek, de választás ide vagy oda, ezzel a pénzzel Siófok lesz gazdagabb, ettől kezdve számomra most másodlagos, hogy mi a döntés valós háttere. És nyilván kevesebb is, mint amennyit buktunk, bukunk, de még így is pont 272 millióval több, mint a nulla…”

A 25 ezer lakosúnál nagyobb 64 város közül csak 32 juthat segítséghez ebben a formában – idézi a város oldala a Népszava cikkét. Az önkormányzatok összesen 150 milliárd forinttól estek el a vállalkozások adóterhének csökkentése miatt. A 25 ezer lakosúnál kisebb városok épp annyit kapnak, mint amennyit vesztettek: 50 milliárdot. A 64 nagyobb város elvesztett 100 milliárdjából viszont mindössze 23,6 milliárdot térít meg a kormány – összegez a lap és azt is írja: „Működési támogatást 27, míg fejlesztési pluszforrást csak 5 városnak – Ajkának, Dunakeszinek, Gyöngyösnek, Siófoknak és Vácnak – ítéltek meg a miniszterek. Egyetlen fillért sem kap például Szombathely, Gödöllő, Budaörs, vagy Budapest.”

Mint arról korábban beszámoltunk, Siófokon hol éppen valamivel több, hol valamivel kevesebb, mint 25 ezer fő a lakosság – nyilvántartásoktól függően. Tekintettel arra, hogy a 25 ezer lakosúnál kisebb városok teljes kompenzációt kaptak a kormánytól, lehet azt mondani, hogy legfeljebb pár tucatnyi Siófokra bejelentkezett emberen bukott a település több mint 700 millió forintot.