A Balatoni Integrációs és Fejlesztési Ügynökség, hagyományaihoz híven idén is megszervezi 2025. június 3-án 10 órától a Természetvédelmi Konferenciáját a Balaton Régióban, Csopakon. Szó lesz egyebek mellett a természet helyreállítási jogszabály végrehajtásával kapcsolatos aktualitásokról, a Balatonmeder állapotáról, az emberi beavatkozások nádasra gyakorolt hatásairól, valamint az éghajlatváltozás hatásairól a balatoni halállományra.
Tavaly júniusban (lassan már egy éve, hogy) megjelent a Természet-helyreállítási jogszabály (EU 2024/1991 rendelet), amelynek értelmében az unió 2030-ra az EU szárazföldi és tengeri területének 20 százalékán fog helyreállítási intézkedéseket végrehajtani és az intézkedéseket 2050-re közel az összes leromlott ökoszisztémára kiterjeszteni. A javaslat alapján a tagállamok nemzeti helyreállítási tervet készítenek az átfogó közösségi tervek megvalósítására.
A Természet-helyreállítási jogszabály azonban nem csupán a természetről szól, hiszen az elmúlt évek aszályos időszakait, rekord melegeit nem csak a szárazföldi, vízi élőhelyek élővilága, biológiai sokfélesége sínylette meg, hanem a mezőgazdaságban dolgozók is tapasztalhatták, jelentős gazdasági kiesést okozva. A biológiai sokféleség elengedhetetlen az élethez.
A Balaton és környéke hazánk különböző típusú természetvédelmi területekben leggazdagabb térsége. Magyarország területének közel 21%-a Natura 2000 terület, közte a Balaton víztükrének teljes területe és a térség szárazföldi területének is jelentős része. A Natura 2000 hálózat azonban önmagában nem képes ellensúlyozni az élőhelyek jelentős részén zajló negatív változásokat.
Mindezekre tekintettel, továbbá a Balaton Fejlesztési Tanács munkatervéhez beérkezett természetvédelmi témájú javaslatok alapján a rendezvényünk célja, hogy a résztvevők új ismeretekkel gazdagodjanak, tájékoztatást kapjanak az egyes nemzetközi természetvédelmi jogszabályok, programok végrehajtásáról, azok Balatont érintő vonatkozásairól, a Balaton meder állapotáról, az emberi beavatkozások természetes partokat érintő hatásairól, a biológiai sokféleség védelméről, az édesvízi biodiverzitásról, halgazdálkodásról.
A rendezvény címe: Természetvédelmi Konferencia a Balaton Régióban
A rendezvény időpontja: 2025. június 3. 10-14 óra között
A személyes részvételű rendezvény helyszíne: Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság, Park Villa.
Témák és előadók:
- Természetvédelemmel, Természet helyreállítási jogszabály végrehajtásával kapcsolatos aktualitások, különös tekintettel a Balaton térségére – Marczin Örs Szilárd Natura 2000 referens, Agrárminisztérium
- A Balaton meder állapota, valamint a feliszapolódásának (belterületi partszakaszok előtti meder mocsarasodásának) megakadályozására javasolt intézkedések különös tekintettel a Balaton Nyugati medencéjét és a Keszthelyi-öböl partmenti területét illetően – Dr. Dobó Kristóf főosztályvezető, Országos Vízügyi Főigazgatóság
- Emberi beavatkozások hatása a nádasok állapotára (Balaton vízterében levő veszélyes akadályok felszámolásának tapasztalatai, nádasok védelmének lehetőségei) – Horváth Angéla igazgató, Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság
- Biológiai sokféleség, sokszínűség a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság illetékességi területén, van-e olyan, hogy sok vagy kevés (pl. vidrák, varjak, vadak, inváziós fajok…) – dr. Lőkkös Andor osztályvezető, Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság
- Az éghajlatváltozás már látható, és jövőben várható hatásai a balatoni halgazdálkodásra – intézkedési tervek és beavatkozási lehetőségek – Szári Zsolt vezérigazgató, Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt.