Szívvel és ecsettel – kiállítást nyitottak Alsóörsön (veol.hu)

Évente összegyűlnek az alkotók, hívják a családtagokat, barátokat, a településen élőket, hogy bemutassák festményeiket, találkozzanak egymással. Ilyenkor mindig emlékeznek a kezdetetekre, a közös munkára. A csoport Alsóörsi Festőörs néven 2003-ban alakult, alsóörsi és környékbeli, a képzőművészet iránt érdeklődő tagokból, az alsóörsi önkormányzat szervezésében. Az idei kiállítást Balla Emőke, a Napló és a Veol főszerkesztője nyitotta meg, a tárlatot augusztus 25-ig lehet megtekinteni.

 

Kortól és végzettségtől függetlenül csatlakozott a csoporthoz, aki kedvet és tehetséget érzett magában, hogy gondolatait színekkel, vonalakkal fejezze ki, és ehhez segítséget szeretett volna kapni – írja a veol.hu.  A csoport művészeti vezetője Horváth Lajos festőművész lett, aki nagy odaadással foglalkozott tanítványaival. A csoport tagjai hetente egyszer, vasárnaponként találkoztak a műteremben; korábban a művelődési házban, majd itt, a Török Ház szomszédságában. Balla Emőke a megnyitón elmondta továbbá, a felújított régi épületet Fenyvesi Julianna és férje, Majoros Péter ajánlotta fel: korszerű, kényelmes helyszíne volt ez az alkotómunkának.

Kezdetben ceruzával, szénnel dolgoztak, leginkább realista képek születtek: csendéletek, tájképek, portrék. A rendszeres, irányított alkotói munkának köszönhetően számos csoportos kiállításon bemutatkoztak már, többek között Veszprémben, a Hangvillában, Pápán, Devecserben, Ajkán, Várpalotán, Balatonalmádiban, Balatonfüreden, Balatonfűzfőn, Csopakon, Litéren, Tapolcán, Lovason. Néhány alkotó önálló kiállításon is szerepelt, alkotásaik között vannak zsűrizettek és díjazottak is.

Elhangzott még, Horváth Lajos festőművész volt a csoport művészeti vezetője. Ő volt, aki figyelte az alkotók munkáját, elmondta a véleményét, tanácsokat adott, de nem változtatta meg az alkotók egyéni stílusát, karakterét, nem formálja át őket a saját képére. Mesternek szólították, így tisztelték őt, felnéztek rá, adtak a szavára.

A Festőörs javaslatára, a képviselő-testület jóváhagyásával a Török Ház felső benti szobája a Horváth Lajos-emlékterem nevet viseli, és a házba belépve, rögtön a „mestert” ábrázoló festménnyel találjuk szemben magunkat. Ennél szebb emléket nem adhat, nem állíthat egy közösség. Ahogy Fenyvesi Julianna emlékét is őrzik, őrzi egy festmény. Nem kérdés, hogy az ő emlékük megmarad, őrzik az alsóörsiek. Nem felejtik, nem felejtjük el őket. Fessünk. Fessenek. Ezt hagyta, mondhatni, „végrendeletként”, utolsó üzenetként Horváth Lajos szeretett, kedves tanítványainak. És ők megfogadták ezt, festenek – hangsúlyozta Balla Emőke. A Napló főszerkesztője elmondta azt is, hogy Horváth Lajos halála után két évig Sáska Tibor festőművész vezetésével, aztán önállóan dolgoztak. Ma már nincsenek a heti találkozások, a vasárnapi műhelymunkák, közös alkotás, megbeszélés, kritika, egymás segítése, de tartják egymással a kapcsolatot, és évente egyszer, augusztus elején a Török Házban bemutatják, milyen festmények születtek az elmúlt évben. Itt főként az elmúlt időszak munkáiból válogattak az alkotók, de vannak régebbi művek is: általában alkotónként nyolc, van, akitől kevesebb.