A 2023. július 6-án kezdődött Kékszalag verseny időjárása a vitorlázás szempontjából sok évre visszamenőleg a legmegfelelőbb volt. Ezt bizonyítja, hogy az új időrekord mellett az utolsó hajó is körülbelül 31.5 óra alatt teljesítette a 48 órás limitidőre tervezett versenyt. A verseny során a többnyire állandó irányú, az erős fokozat határán fújó északnyugati szél meghatározóan a hajók technikai képességeit részesítette előnyben – áll az Országos Meteorológiai Szolgálat Siófoki Viharjelző Obszervatóriumának összefoglalójában.
Az időjárási körülmények: meteorológiai szempontból nem annyira a verseny, mint inkább a verseny időjárását megelőző időszak volt összetett. A versenyt megelőző éjszaka az Északi-tenger partjai felett átvonuló, ebben az évszakban szokatlan viharciklon messze délre lenyúló hidegfrontja érte el a Balaton térségét. A front mögött a Balatonnál megerősödött (40-55 km/h), helyenként viharossá fokozódott (60-65 km/h) az északnyugati szél, amelyet például Balatonőszödön 68 km/h-s széllökés is kísért. A front átvonulását helyenként intenzív csapadék is kísérte.
Reggelre a kelet felé elvonuló csapadékzóna mögött csillapodott a szél, és a két órával halasztott verseny kezdetén így élénk (20-35 km/h), időnként erős (~40 km/h) lökésekkel kísért északnyugati, északi szél fújt. Ezzel a félszéllel a hajók gyorsan eljutottak a kenesei bójáig ahonnan sokan már ballonnal tudtak menni Siófokig. A csak kissé mérséklődő északnyugati szél estig fennmaradt.
Éjszaka a Balaton helyi cirkulációja és az északnyugati alapáramlás harcából többnyire az utóbbi került ki győztesen, így a hajók éjszaka is tudtak haladni.
A második napon kora reggeltől ismét megélénkült, majd késő délelőttől többfelé meg is erősödött (40-45 km/h) az északias szél, és csak az utolsó hajók befutásakor, kora délutántól alakultak ki gyengén szeles területek Tihany térségében.
Az időjárási előrejelzések pontossága
A számítógépes előrejelzések segítségével meglehetős pontossággal sikerült követni a hidegfront mozgását és a front utáni szél erősségét, időbeli alakulását. A hajnali frontátvonulással járó viharos szél, illetve annak mérséklődése a számításoknak megfelelően alakult. Nehezebb feladat volt az éjszakai szélviszonyok prognózisa de a modellszámítások itt is a nagyobb területekre adták az északi alapáramlás fennmaradását. Ugyncsak meglehetősen pontosan jelezték a modellek az északnyugati szél másnapi megélénkülését.
Az előrejelzések az OMSZ Siófoki Obszervatóriumában készültek az ottani szuperszámítógépen futó WRF modell segítségével. A WRF modell két globális modell felhasználásával is lefuttatták (az európai ECMWF, illetve az angol meteorológiai szolgálat modelljeivel), az előrejelzések a kétféle számítás szintéziséből készültek.
A siófoki fordulót lehet követni az OMSZ Viharjelző Obszervatóriumából készített videón: https://youtu.be/MkBlnr9hg30
A WRF modell szélelőrejelzése a 2023.05.05. 18:00 UTC-s kiindulási idővel az alábbi videón látható: https://youtu.be/3Kt5a06LUcw