Különleges megoldásokat találnak ki a zalai vendéglátóhelyek és a beszállítóik (zaol.hu)

Egy boci jelképes gazdájának lenni – sajtért cserébe? Ebéd megrendelése – de nem magunknak, hanem egészségügyi dolgozóknak? Ilyesfajta ötletek is megvalósulnak a térségben, hiszen a vendéglátóhelyek tulajdonosai és beszállítóik nehéz helyzetben vannak.

Németh Tamást, a gyenesdiási „A Faludi” étterem tulajdonosát egy barátja kereste meg egy ötlettel. A séf erről így írt közösségi oldalán: „úgy segít nekem és ezáltal pár embernek, hogy itt hagy nálam egy bizonyos összeget, a kritérium, hogy ételt készítek és kiszállítom, de csak egészségügyi dolgozóknak, viszont bárkit választhatok” – tudósít a zaol.hu.

Több mint ötven adag ételt fizetett ki, s több mint harminc adagot már kiszállítottunk. Azóta még kettő ilyen felajánlás érkezett, így folytatjuk a programot

– mondta Németh Tamás.

A vendéglátóhelyek a járvány miatti korlátozó intézkedések miatt nehéz helyzetben vannak, ezért az ilyen és hasonló akciók nagy segítséget jelentenek számukra. A vállalkozó azt is tudja, milyen érzés az, ha valaki másokra figyel, még akkor is, ha ebben a helyzetben drasztikusan csökken a bevétel. Ő például egészségügyi dolgozóknak, mentőknek, rendőröknek kedvezményt biztosított az ebédmenü árából. A rászorulókon pedig más módon segít most, a vállalkozást sújtó nehézségek ellenére is.

A támogatás máshol is elkél. Nemesbükön, a Korosajt műhely farmján húsz tehén legelészik, közülük hét vemhes. A vírushelyzet miatti korlátozások miatt ez a vállalkozás is nehézségekkel küzd. Ezért indult a Neked is lehet egy tehened! Fogadd örökbe! akció. Népszerű programjuk volt a Korosajt fesztivál, olyannyira, hogy emiatt felfejlesztették az állatállományt. A megnövekedett létszám plusz kiadásokkal járt, ám közbeszólt a vírus, s emiatt le kellett építeni az állományt. A családi gazdaság tagjai szeretik állataikat: ha megöregszenek a tehenek, nem küldik őket vágóhídra.

Nálunk nincs bika, inszeminátor van. Eddig, amikor elapadtak a fejőstehenek, a vemhesek akkor ellettek. Így mindig folyamatos volt a tejhozam. Most azonban, hogy a vemhesítés szétcsúszott, decemberben elapadtak, azóta nem tudunk fejni. A következő ellés február végén-március közepén lesz. Így most télen üresjárat van

– vázolta a helyzetet Korosa András. Eladni nem szeretnék az üszőket, hiszen akkor a probléma tovább súlyosbodik. Egy-egy tehén havi etetése, fenntartása körülbelül 14 ezer forint, az örökbefogadással ehhez járulhatnak hozzá. Amellett, hogy jelképesen lesz egy tehenük, amelyet rendszeresen látogathatnak is, részt vehetnek majd a fejésben, sajtkészítésben. S nyáron, amikor lesz, az általuk felajánlott összeg erejéig kapnak sajtot. Az érdeklődők kiválasztják, melyik tehenet szeretnék örökbe fogadni. Nincs meghatározott összeg, mindenki a saját lehetőségeihez mérten nyújt támogatást – fejtette ki Korosa András.

A program nagy érdeklődést váltott ki, néhány nap alatt több boci is jelképes gazdára lelt.