„Kikoptatnák” a busát a Balatonból

A halászat leállítása a Balatonon jó döntés volt, a busa-kérdést a halfaj tóból történő „kikoptatásával” lehet megoldani – mondta Bitay Márton, a Földművelésügyi Minisztérium államtitkára a közelmúltban megrendezett III. Balatoni Horgász Konferencián Balatonfüreden.

Az államtitkár az október 20-i rendezvényen a balatoni halgazdálkodást és horgászturizmust érintő kérdésekről tartott előadásán kiemelte, hogy a horgászturizmusban az eddig kihasználtaknál sokkal nagyobb lehetőségek rejlenek, amelyek kiaknázására komoly lépések történtek az utóbbi 2-3 évben, és továbbiakra lehet számítani  (ld. korábbi hírünk).

Jó döntésnek nevezte, hogy 2013 végén leállították a balatoni halászatot. (A Balatonon valójában 2009 óta nem folyt kereskedelmi célú halászat, csak busa, keszeg és angolna gyérítésére szolgáló szelektív halászat – a szerk.) A busa-kérdésről ejtve szót kifejtette, szemléletváltásra van szükség, miszerint nem a tóban lévő busák mindenáron történő lehalászása a cél. A kutatási eredményeket figyelembe véve valószínűsíthető, hogy a tóban lévő busa nem képes szaporodni. Márpedig ha ez így van, akkor feltételezhetően a Balaton vízgyűjtőjén lévő tógazdaságokból érkeznek a fiatal egyedek a Balatonba a befolyókon keresztül. Amennyiben az érintett térségben a busatermelés idővel megszűnne, megoldódna a busakérdés is – mondta az államtitkár, aki úgy fogalmazott: „Meggyőződésünk, hogy a busa szépen lassan kikopna a tóból, és ha nem is egy-két év alatt, de idővel pontot lehetne tenni az ügy végére”.

Azokra a panaszokra, amelyek a halászat megszűnése okán hiányolják a balatoni halakat a balatoni éttermekből Bitay Márton úgy reagált, a halászat leállításával nem állt elő új helyzet, hiszen korábban sem a tóból kikerülő halakat értékesítette a helyi vendéglátók, büfék többsége. Nemcsak az édesvizeknél, hanem a tengereknél is jellemző, hogy valamilyen ipari módon előállított hallal látják el az éttermeket – tette hozzá.

Beszélt arról is, állategészségügyi és gazdaságossági szempontból is fontos, hogy a Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt. saját előállítású alapanyagból tudja megoldani az összes balatoni haltelepítést, amelynek a feltételeit igyekszik a szakvezetés a jövőben megteremteni.

(23:42)