Mi lesz több százezer báránnyal, amelyet húsvét előtt hazánkból főként Olaszországba akartak exportálni? Ez most az egyik súlyos kérdés a száj- és körömfájás magyarországi megjelenése, a járványveszély miatt. Egy Veszprém vármegyében juhtenyésztéssel foglalkozó vállalkozás vezetője szerint aggasztó a helyzet – írja a veol.hu.
Több mint ötven év után jelent meg ismét Magyarországon a ragadós száj- és körömfájás. A Veszprém vármegyével szomszédos vármegyében azonosították a súlyosan fertőző betegséget, a Győrhöz közeli Kisbajcson lévő szarvarmarhatelepen. A járványveszély miatt a Bakonyban is szigorításokat vezettek be állatsimogatókban, tenyésztelepeken. A bakonyi vadállatok szintén veszélyeztetettek. Az országos főállatorvos azonnali hatósági intézkedéseket rendelt el, ezek közé tartozik, hogy jelenleg leállították minden élőállat exportját. Ez különösen fájdalmas a kiskérődző ágazatnak, amelynek akár az éves bevétele is függ a húsvéti bárányok eladásától.
Az Imár Bt. nemesvámosi, városlődi és öcsi telepén foglalkozik juhtenyésztéssel. Csomai Géza ügyvezető a lapnak elmondta, hogy egyelőre valóban teljes a zárlat, de 72 óra múlva, hétfőn kaphatnak újabb információkat a további hatósági intézkedésekről, amelyekhez természetesen alkalmazkodnak. Addig tudomása szerint folyik a veszteség lokalizálása és a járvánnyal kapcsolatos állategészségügyi nyomozás, ami kiderítheti, mennyi terjedt el a fertőzés. Vizsgálják értelemszerűen a kisbajcsi telep ki-be mozgását, a termények, a tej, az állatok és az emberek tekintetében is, hiszen van lappangási ideje a száj- és körömfájás betegségnek. Így kiderülhet, mekkora védőkörzet szükséges.
Aggasztó a helyzet, de reménykedünk, hogy nem terjedt el jelentősen a száj- és körömfájás. Egyelőre a hatóság döntésére várunk – szögezte le az ügyvezető.
Száj- és körömfájás a húsvét előtti bárányexport idején
A legrosszabb forgatókönyv szerinte az, ha nem vihetik húsvét előtt külföldre az eleve ebben az időszakban exportra szánt bárányokat. Akkor a nőivarúakat megtartják, a hímivarúakat lassúbb hízlalási ütemre fogják, abban bízva, hogy húsvét után külföldön értékesíthetőek lesznek. Azonban az összes külföldre szánt, de végképp itthon maradó bárány nem tudna hazai vágóhídra kerülni, az összes együtt sem tud ekkora mennyiséget fogadni.
Az Imár Bt. telepein már megszületett nemrégiben 900 ezer bárány, azok mintegy kétharmada került volna kereskedőn keresztül főként Olaszországba húsvét előtt. Ez alapján jelentős összegű bevételre számíthatott a vállalkozás, ami most bizonytalanná vált.