A Fodor család sokadik generációja él és dolgozik Szentbékkálla és Aszófő környékén, ahol igazán különleges és izgalmas borok születnek. Immár a legújabb generáció a hagyományokat tisztelve, ugyanakkor a jövő felé tekintve viszi tovább azt az örökséget, amit szüleitől és nagyszüleitől kapott.
Mesésen simogató őszi napsugarak, szüreti dolgos napok és egy varázslatos borbirtok. Szeptember legelején látogattunk el a Fodor család szentbékkállai ültetvényeire és üzemébe, valamint az aszófői vinotékába. Pont a szüret egyik utolsó napjára érkeztünk hozzájuk, ami ebben az évben a nagyon meleg időjárásnak köszönhetően jó pár héttel előbb lezajlik.
1858 óta ápolják a családi hagyományokat
A Fodor család első, ősi pincéje 1858-ban épült Aszófőn, a Vörösmáli-dűlőben. A műemlékké nyilvánított épületet a mai napig használják és szeretik a családtagok, illetve számos tervük van még vele a jövőben. Minden generáció kivette a részét a munkából az elmúlt bő 160 évben, együtt dolgoztak azért, hogy minél jobb borokat készítsenek a vásárlók számára, és minél nagyobb hírnevet szerezzenek a környék borvidékének.
A Vörösmáli-dűlőben található, műemlékvédelem alatt álló présház (Fotó: Kőrösi Tamás – We Love Balaton)
Fodor Gyula még 1977-ben végzett a Kertészeti Egyetemen mint tartósító mérnök, felesége, Erzsébet pedig Kecskeméten szőlész-borász mérnökként 1980-ban. Gyula Aszófőről, míg Erzsébet Szentbékkálláról származik, ahol jelenleg a család egyes szőlőbirtokai mellett a feldolgozóüzem is megtalálható. Évről évre újabb földeket vásárolnak, sőt jelenleg is több területet bérelnek a környéken.
Az aszófői Öreghegyi- és Vörösmáli-, valamint a szentbékkállai Körtvélyesi-dűlőn dolgoznak. Szőlőfajtákból is többfélét termelnek, például olaszrizlinget és rajnai rizlinget, Irsai Olivért, chardonnay-t, szürkebarátot, furmintot, kékfrankost, cabernet sauvignon-t, zweigeltet.
A teljes cikk itt elolvasható.