Ez az utolsó óraátállítás? – még mindig nem döntöttek (zaol.hu)

Pro és kontra érvek egyaránt szólnak a nyári időszámítás alkalmazása vagy elvetése mellett. Az óraátállítás kérdése, azaz a nyári időszámítás bevezetése hosszú évek óta szül vitákat a társadalomban. A témával az Európai Unió szintjén régóta foglalkoznak már a döntéshozók, ám úgy tűnik, továbbra sincs végleges döntés róla – írja a zaol.hu.  2025-ben tehát még biztosan lesz nyári időszámítás, annak kezdete március 30-án, vasárnap lép életbe, az időmérő eszközeinket hajnali 2 óráról kell 3 órára előreállítani. 

Az óraátállítás kérdése azért került az Európai Unió hatáskörébe, mert 1996-ban, amikor az összes akkori tagállam kötelezően elkezdte alkalmazni a nyári időszámítást, arról egységes szabályozást léptettek életbe. Az indoklás szerint a nyári időszámítás bevetése jelentős mennyiségű energiamegtakarítást eredményezett, hiszen az extra egy óra nappali világosság csökkenti a mesterséges világítás szükségességét. Az azóta eltelt időszakban a rendszeres óraátállítás gazdasági hatásai azonban egyre inkább megkérdőjeleződtek, mivel az energiafogyasztás és felhasználási szokások jelentősen megváltoztak. Az átállás ráadásul rövid és hosszú távon egyaránt negatív hatással lehet az emberi szervezetre, ami további érveket szolgáltatott a megszüntetése mellett. Az Európai Unió 2021-ben egy átfogó konzultáció eredményeképpen döntött az óraátállítás eltörléséről. A végső lépés azonban elmaradt, mivel a tagállamok azóta sem tudtak megállapodni abban, hogy a nyári vagy a téli időszámítás legyen-e az állandó.

Mióta van Magyarországon nyári időszámítás?

Magyarországon a nyári időszámítást, azaz az óraátállítást 1916 óta hosszabb-rövidebb időre többször is bevezették, majd 1980 óta folyamatosan alkalmazzuk. Az Európai Uniós csatlakozásunk óta már nem nemzeti kérdés a fenntartása, így hazánknak is alkalmazkodnia kell a közösségi döntéshez.

A miniszter is megszólalt az óraátállításról

A legutóbbi kormányinfón egy kapcsolódó kérdésre válaszolva Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter is megszólalt a témában. A Világgazdaság tudósítása szerint úgy fogalmazott: az óraátállítás eltörléséhez uniós döntés szükséges, ezért egyelőre nem lesz változás. Ez azt jelenti, hogy a jelenlegi rendszer egyelőre érvényben marad.

– Ha egységes európai döntés születik, akkor szerintem a nyári időszámítás előnyösebb, mint a téli. Eddig is együtt éltünk az óraátállítással, de ha változtatás történik, akkor a nyári időszámítás bevezetése lenne a kedvezőbb megoldás – fejtette ki a miniszter.

Az okostelefonok automatikusan állnak át

Az óraátállítás kérdéskörével a Magyar Nemzet is foglalkozott. A lapban nemcsak a minisztert idézték, de arról is írnak, hogy a legtöbb modern okostelefon már automatikusan átállítja az órát, azonban mindezek ellenére is érdemes ellenőrizni a beállításokat, hogy biztosan a megfelelő időzóna legyen kiválasztva.