Egy kanadai „Covid-menekült” hozott létre Fonyódon vegán konyhát. Éhes Bivaly néven indította el a vállalkozását, készételeket és szendvicskrémeket szállítva ki a környékbeli megrendelőknek. Nem számított nagy keresletre, mégis belevágott, nem bánta meg. Vendégköre javarésze változatosságra vágyó húsevő – számolt be a hirbalaton.hu-nak. Április 24-én délután egészségnap lesz a fonyódi művelődési házban, ahol meg lehet kóstolni a konyha termékeit.
Ételek az Éhes Bivalyból
Tombor Tímea 31 évnyi külföldi élet után 2020 őszén tért vissza a fonyódi szülői házba, mert nem bírta tovább Torontóban a világjárvány miatt bevezetett szigorú intézkedéseket, leginkább a karanténokat. „Korábban eszembe nem jutott volna, hogy valaha hazaköltözök, csak látogatóba jártunk Fonyódra” – mesélte.
Saját egészségügyi problémái már évekkel ezelőtt a táplálkozástudományok felé vezették, egyetemi kurzust is végzett a témában. Rácsodálkozott, milyen alapvető dolgokkal nem volt tisztában, ahogy mások sem, és milyen alapvető dolgokat nem tanítanak az iskolákban a táplálkozásról. Lassan hét éve vegán.
„Ha az oktatás része lenne annak tanítása, milyen fontos szerepe van annak mit eszünk a betegségek kezelésében, megelőzésében, és mekkora terhet jelent a Földnek a túlzásba vitt húsevés, sokkal több vegetariánus és vegán lenne. El kéne gondolkozni azon, mivel is van túlnépesedve a Föld, hiszen minden emberre 10 haszonállat jut. Saját magunk alatt vágjuk a fát a túlzott nagyüzemi állattartással” – fejtette ki.
A fordulat
Hazatérve nem sokáig bírta a tétlenséget. Elhatározta, hogy feladva dental higiénikus szakmáját, vegán konyhát nyit a fonyódi házuk alagsorában. Annál is inkább, mert azt tapasztalta, hogy a magyar éttermek vegetariánus és vegán kínálata roppant szegényes és egészségtelen: olajban tocsog, és főként konzerv vagy mirelit alapú.
Nem számított nagy keresletre, de szívügyévé vált az egészséges, vegán táplálkozás, így belevágott. Ahhoz, hogy megfeleljen minden hatósági elvárásnak a leendő konyha, szükségessé váltak átalakításoka házban, gépek beszerzése, ami eltartott jó pár hónapig.
Tímea nem csapott különösebb reklámot a tavaly júniusban beindult vállalkozásának. Masszőre és a fodrásza volt az első megrendelője, aztán szájhagyomány útján terjedni kezdett a híre. Ma már akad amikor 50-70 ételt kell kiszállítania egyszerre, vagy rendezvényeket ellátnia, így az édesanyja mellett lassan további segítségre lesz szüksége.
A főként zöldségekből és gyümölcsökből álló alapanyagokat, amit csak lehet a környék termelőitől, biogazdálkodóitól, a többit boltokból szerzik be. Tímea szerint teljes értékűen lehet táplálkozni növényekből, gyümölcsökből, egyedül a B12 vitamint kell pótolni, de azt a húsevőknek is kellene. A legtöbb ételnek elő lehet állítani a vegán változatát hasonló ízvilággal, így lemondani se kell sok élvezetről annak, aki változtatni akar a táplálkozásán – állítja.
Újabb ötlet és válaszút
Még kísérleti konyhának nevezi az Éhes Bivalyt, hiszen folyamatosan újítanak, változtatnak az összetevőkön a rendelkezésre álló szezonális alapanyagokhoz, az igényekhez, és az újabb ötleteikhez igazodva. A kuncsaftkör egyik kedvenc étele a rakottkrumpli, amihez ő gyártja a tejfölt kesukrémből, és kerül bele mindig valami zöldség is, spenót, brokkoli vagy paparika. Nagy kedvenc az óriáskagylótészta is füstölt ricottával, mandulás parmezánnal, vegán alfredo szósszal. Az ételekben hús helyett a fehérjét főként lencséből, szójagranulátumból vagy borsóból készült, finoman ízesített feltétek biztosítják.
Arra a kérdésre, hogy visszamegy-e Kanadába, még bizonytalan Tímea válasza. A fia kint él, és ő is szereti Torontót. Másfelől az utóbbi években tudatosult csak benne, milyen gyönyörű hely a Balaton, ahol felnőtt. Hazatértekor európai körutat tervezett, de arra jutott, minek is utazna tovább ilyen szép helyről. Azóta beindult a konyha, és jött egy újabb ötlet, vegán kávézó nyitásáról. Már a tervek is elkészültek..
Tímea és a konyha, ahol az ételek készülnek