Mi lesz a balatonfüredi görög falu helyén? (veol.hu)

Balatonfüred polgármesterével, dr. Bóka Istvánnal beszélgetett a veol.hu. Szó esett két fontos jubileumról, új fejlesztésekről, és az is kiderült, hogy mi lesz a görög falu helyén. A lap arra is kiváncsi volt, milyennek szeretné látni várost a polgármester öt év múlva.

 

Hogyan alakul a város idei költségvetése? Milyen pályázati lehetőségek segítik Balatonfüred fejlesztését?

– A költségvetést február végén fogjuk elfogadni. Nagyon bízunk abban, hogy Balatonfüred városa működési többlettel tudja elindítani az évet. Az biztos, hogy kihívás elé állít minket a Versenyképes Járások Program, mert az iparűzésiadó-többletet egy területfejlesztési alapba kell befizetni. Azokra a célokra tudunk „visszapályázni”, amiket a program enged, és nem feltétlenül azokra, amit szeretnénk megvalósítani, vagy azon működésiköltség-többletekre, amik felvetődnek. A Balaton-parti járások, úgy vélem, pénzügyileg jól fognak járni, ugyanakkor remélem, hogy ez a program megtanítja a járásban lévő településeket az együttműködésre. Viszonylag sok TOP Pluszos pályázatot nyertünk, amiknek a megvalósítása most zajlik. Egyelőre azt látjuk, hogy jelentős önrészt kell biztosítanunk ezen TOP Pluszos pályázatokhoz, amennyiben a közbeszerzésen kialakult árak meghaladják a rendelkezésre álló forrásokat, ráadásul nem látjuk ezen többletvállalások központi fedezetét. A Kiserdei Óvoda újjáépítése és a Balaton utca felújítása szinte biztosan megvalósul. Ugyanilyen a közösségi ház megújítása is. Ami fontos: működési bevételi többlettel kellene elindítani az évet, mert ez azt jelenti, hogy van egy biztonsági tartalék, vagyis, ha a működési bevétel egy picivel több, mint a működési kiadás, akkor nem adósodik el a település, a rendelkezésre álló forrásokat pedig a projektekre kell biztosítani.

 

Két nagyon fontos jubileuma is lesz idén Balatonfürednek..

– Így van: 200 éve rendezték meg az első Anna-bált és 200 esztendeje született Jókai Mór. Mind a kettő fontos a város számára, szeretnénk méltó módon megünnepelni, de itt is keressük azokat a lehetőségeket, hogy milyen módon tudjuk a helyi forrásokat ötvözni más forrásokkal, mert a város méretéhez képest jóval többet költ kultúrára, kulturális beruházásokra, kulturális kiadásokra.

 

Milyen fejlesztéseket adnak át ebben az esztendőben?

– A Kiserdei Óvoda felújítása az év második felére elkészül, és év végére a közösségi ház felújítása is befejeződik. Ugyanakkor a Balaton utca felújítása is el fog készülni. Nagy szerencsénk van, mert a vízszolgáltató DRV a teljes hosszban kicseréli az ivóvízvezetéket, ami nagy könnyebbség és nagy előrelépés valamennyiünk számára. Elkészülhet a konferencia-központ melletti szálloda, amely önkormányzati tulajdonban van. Ez egy ötvenszobás, négycsillagos, superior minőségű szálloda. Várhatóan szeptemberben adhatjuk át. Alapvetően olyan fejlesztésekben gondolkozunk, amik fenntarthatóak, és valamilyen módon, de bevételi többletet hoznak, vagy kiváltanak régi, nehezen fenntartható, korszerűtlen elemeket. A konferenciaszálló ilyen, vagy például a strandfejlesztések alapvetően ilyenek. Szeretnénk folytatni a Balaton-part „kinyitását”, hogy minél nagyobb rész bejárható legyen. A következő évben a szövetségi telepen szintén elkészül magánberuházásban egy szálloda, és ott a teljes Balaton-part körülbelül 200 méter hosszan szintén megnyitásra kerül.

 

Befejeződött a görög falu bontása. Hogyan tovább? Milyen tervek vannak?

– Ez egy 4 hektáros terület, ahol lakások épülnek, és egy 2 hektáros területen pedig közparkot alakítunk ki saját forrásból. Ennek beruházási értéke várhatóan 3-400 millió forint lesz. A közpark kialakítása ebben az évben el fog kezdődni.

 

Kultúra, sport, egyesületek, cégek találkozói, sorolhatnánk. Balatonfüred hová pozicionálja magát? Merre akar elmozdulni? 

– Egy Balaton-parti településnek meg kell próbálni több lábon állnia. Hogyha az elmúlt öt évet nézzük, akkor az egy nagyon-nagyon nehéz időszak volt. Minden év az újratervezésről szólt. Kezdődött a Coviddal, 2020-ban az idegenforgalmi adóra eső állami támogatás megvonásával, a gépjárműadó központosításával. A működési bevételünknek körülbelül a 15 százalékát elveszítettük. De az idegenforgalmi gazdaság is megsínylette ezt az időszakot. Emlékezhetünk, hogy nem lehetett szállodába menni, vagy csak üzleti céllal, és nem lehetett étterembe menni, de sorolhatnám még. A turizmus mellett meg kell találni azokat az utakat, lehetőségeket, amikkel helyben lehet tartani az embereket, a fiatalokat. Éves munkahelyeket kell biztosítani. Választ kell adni a lakhatási gondokra. Próbálunk szolgálati lakásokat, bérlakásokat építeni, telkeket kialakítani, amit tízéves helyben lakással itt élőknek biztosítunk. A négy évszakos turizmus mellett más gazdasági területeken is éves munkahelyekre van szükség. Sokszor azt érzem, hogy a központi kormányzat alapvetően turisztikai desztinációként lát bennünket.

 

Öt év múlva milyen Balatonfüredet szeretne látni? Mi az, amit tényleg nagyon szeretne, hogy megvalósuljon?

– Akik Füreden szeretnének élni, azoknak legyen biztos a megélhetésük. Legyen egy olyan éves állásuk, ami megfelelő jövedelmet biztosít. Egy Balatonfüred–Veszprém távolság, vagy Balatonalmádi, netán Siófok, az – úgy érzem – nem távolság a munkahely tekintetében sem. Kölcsönösen legyenek megfelelő munkahelyek, megfelelő lakhatás, a város pedig infrastrukturálisan
és szolgáltatásokban tudjon előrelépni, lépésről lépésre. Jó iskoláink legyenek, jó óvodáink, jó útjaink, jó járdáink, és természetesen jó közösségeink.