Ami a Balaton partján építkezés címén folyik, az katasztrófa – az Ybl-díjas építész szerint (Növekedés.hu)

Alapvetően ízlés és nem pénz kérdése, hogy egy lakóház képes-e az otthonosság érzetét kelteni, márpedig ez a legfontosabb egy épületnél – mondta a növekedés.hu-nak Noll Tamás. Az Ybl-díjas építészmérnök, az Év háza pályázat zsűrijének elnöke arról is beszélt, hogy ma az építészek többsége sablonokban gondolkodik, ezért van annyi fehér kocka ház.

 

Eddig sem volt olcsó építkezni, de idén tovább drágult minden. Mennyiből jön most ki reálisan a családi házak egy négyzetmétere?

Csak megközelítő árat merek mondani, mert nincs konkrét piaci ismeretem, de 500 ezer forintból illik egy négyzetmétert kihozni. Egy 100 négyzetméteres ház nagyjából 50 millió forintra jön ki.

Ez ön szerint elegendő ez egy négyfős családnak? Mintha manapság nem tudnánk betelni a méretekkel…

Nem attól lesz kényelmes egy ház, hogy belakhatatlanul nagy. Láttam pályakezdő építészeket, akik 40 négyzetméteren is csodákat műveltek. Nagyon jó házat lehet építeni egy négyfős családnak 100 négyzetméteren.

Az Év háza pályázatra, amelynek az eredményhirdetését ma tartják, nyilván sok jó házat neveztek. Mit értékel a zsűri egy ilyen versenyen?

A zsűritagok különféle szakmai szervezeteket képviselnek, így eléggé különbözőek a szempontok, amiket figyelembe veszünk. De mivel ez alapvetően egy családi házas pályázat, végeredményben mindenki azt nézi, melyik házban lakna legszívesebben. Hol találná meg azokat az apró, egyedi vonásokat, amitől egy ház otthon lesz. Egy kertes ház funkcióját tekintve nem bonyolult épület, az egyediségét viszont nehéz megteremteni. Alapvetően fontos a szakmai színvonal, a kivitelezés minősége is, de ezek másodlagosak, mert ha a ház nem engedi belakni magát, akkor már nagy baj van.

Mennyire számít a fenntarthatóság, lényegesek-e a környezetbarát megoldások?

Ha egy épület jól megtervezett és megépített, akkor fenntartható, és ma már megvannak azok a technikák, amelyekkel növelni lehet az üzemeltetés gazdaságosságát, legyen szó napelemekről vagy geotermikus energiáról. Azonban ezek a megoldások is csak akkor jók, ha egyben esztétikusan integrálódnak az épülethez.

Miközben meg akarunk szabadulni a szocialista kockaházaktól, ha körbe nézünk, egyre több minimál stílusban épült modern kockát látunk, még a Balatonnál is. Ez lenne a jövő?

Ami a Balaton partján építkezés címén folyik, az katasztrófa. De sajnos másutt is azt látjuk, hogy nagyon sok családi háznál ugyanazokat a sablonokat alkalmazzák egyes építészirodák. Az egyszerű vonalvezetés látszólag a modernista stílusra hajaz, ám míg ott ezzel emberközeli épületek születtek, most sokszor hatalmas, belakhatatlan, hideg terek jönnek létre. A pályázatra is sok ilyen jellegtelen és személytelen épületet neveztek, és jóval kevesebb olyat, amelynek van valamiféle identitása, és megtaláljuk benne az otthonosság érzését.

Ez a tervezők vagy az építtetők hibája?

Nyilván kialakult egy tervezőréteg, akik ezt a stílust képviselik, és van egy megrendelői kör is, amelyik ezt elvárja. Ez egy elég átlagos színvonal, amit manapság sajnos nagyon sok ház képvisel. Természetesen nem kell bonyolítani egy családi házat, de fontos, hogy legyen egyéni karaktere. Az osztrákok például fantasztikusan értenek ehhez, nagyon szép családi házakat terveznek ezzel a minimalizmussal.

Itthon inkább a pénztárca szabja meg, vagy az ízlés, esetleg annak hiánya, hogy ki milyen házat épít?

Alapvetően az ízlés. Nagyon egyszerű anyagokkal és módon is lehet nagyon jó családi házat építeni. Sőt, azt látjuk, hogy ahol sok a pénz, ott megy a márvány, meg a drága anyagok, csak a lélek nincs sehol. Kell egy anyagi szint, az biztos, de nem az határozza meg, kinek lesz igazán élhető családi háza.

A cikk folytatása itt elolvasható.