A Keszthelyi-hegység ékessége – Rezi vára (hellomagyar.hu)

Minden évszakban remek kirándulási lehetőség a Keszthelyi-hegység ékessége a Rezi vár.

Fotó: Magyar Várarchívum Alapítvány

A Keszthelyi-hegység a Balaton-felvidék része, a Dunántúli-középhegység elkülönült nyugati tagja. Az egyik oldalról a Balaton, másik oldalról a Gyöngyös-patak, a Tapolcai-medence és a Várvölgyi-medence veszi körül. Két fő vonulata van: a Vállus-Vonyarcvashegy – és a Keszthely-Rezi vonulat. A környék fő profilját a magyar tenger irányába mutatja, azonban vessünk most egy pillantást az északi oldalra, mely erdőivel, nyugalmával hívogat.

A Zalaszántói-medence felett, Rezi községtől északra a 425 m magas Meleg-hegy előreugró szirtjén épült az észak-déli irányban hosszan elnyújtott, szabálytalan alaprajzú, belsőtornyos kis vár, Rezi vára. A kilátás a Tapolca környéki tanúhegyektől a hegység északi bazaltkaréján át egészen a Schneebergig nyúlik, amitől délre a Kőszegi-hegység és a Zalai-dombság vonulatai látszódnak.

A vár két régi főút ellenőrzését látta el a szomszédos Tátikával egyetemben: a Zágráb felé vezető nagy utat és a Keszthely-Sümeg között húzódó völgyet. A középkori Magyarország nyugati területei a folyamatos német fenyegetettség időszakában szervezett védelmi rendszert alkottak, melynek a hátterét kisebb, egymással kommunikálni képes megerősített stratégiai pontok jelentették. Reziről ezért volt fontos a kilátás a német területek felé, valamint a szomszéd várak irányába, hogy működtetni lehessen a jelzőhálózatot.

A cikk folytatása és további fotók itt találhatók.