Vízparti Terv: újabb balatoni kempingek kerülhetnek veszélybe?

A Balaton vízpartjának régi szabályozását hamarosan felváltó Vízparti Tervről azt nyilatkozták a jogalkotók, hogy a Balatonnak, így a megmaradt kempingeknek is nagyobb védelmet fog nyújtani. Ennek ellentmondani látszik amit olvasóink jeleztek, eddig három esetről: egy balatongyöröki és két badacsonyi kemping területét is át kívánják minősíteni az új szabályozás tervezete szerint, teret nyitva funkcióváltásra, és jóval nagyobb beépítésre.

 

Az új balatoni tervezés kapcsán az Építésügyi és Közlekedési Minisztérium államtitkára, Lánszki Regő több esetben hangoztatta, hogy egy Balatont védő terv készül. A közösségi oldalán így fogalmazott:

„Az új szabályozással megszüntetjük azt a 2006-ban nyílott lehetőséget, miszerint a kempingek területét a településrendezési tervek vegyes területbe vagy üdülőterületbe sorolhatták, megnövelve ezzel a beépítés lehetőségét. Továbbiakban a megmaradt kempingek kizárólag kempingként, strandként vagy zöldterületként használhatók, ami a magas zöldfelületi arányt, zöldterületek és strandok esetében a közhasználatot is biztosítja.”

Ezzel szemben Vízparti Terv, azaz az új vízparti szabályozás társadalmasítás alatt álló, ezért nyilvánossá vált tervezete a Badacsonytomajon található Tomaj kemping és Badacsonyörsi kemping területét a jelenleg érvényben lévő „különleges kemping” övezetből „összevont különleges terület”-be, és Balatongyörökön a volt Castrum kemping területét „összevont beépítésre szánt terület”-be sorolja át. Ezek a területek bár kemping besorolásúak a mai napig, a kemping-jellegű működésüket folyamatosan leépítették.

Megkérdezett szakértőnk szerint az átsorolás teret ad a beépítés intenzívebbé válásának. Megnyílik – a szállás és vendéglátás rendeltetésen kívül – az üdülőépületek, apartmanházak építésének lehetősége, amely burkoltan lakásként funkcionáló épületek használatát is jelentheti majd. Felvetődik a kérdés, hogy kinek állnak érdekében az átminősítések és milyen jellegű fejlesztéseket terveznek. (Hamarosan megkeressük ezzel a kérdéssel az érintett polgármestereket – a szerk.)

 

A kempingek védelme nem megoldott

Az új Vízparti Tervhez tartozó BATÉK tervezete a kempingeket nem védi meg az egyéb rendeltetésű épületekkel való beépítésektől és használattól, mert e téren nem fogalmaz meg szabályt. A 2018-as területrendezési törvény korlátozásaira hivatkozik, amiről az élet már sokszorosan bebizonyította, hogy nem jelentenek kellő védelmet a balatoni kempingeknek.

A jelenleg is kemping besorolású területeken társasházak épülnek, és még hírmondója sincs szállásépületeknek vagy bármilyen közösségi célú épületnek – ami az elvárás lenne.

Ezen csak súlyosbíthat, ha az új szabályozási terv maga sorolja át a kempingeket bármilyen különleges övezetbe. „Ott tényleg bármi épülhet hivatkozva például egy zárt közösség turisztikai céljára” – fogalmazott a megkérdezett szakértő, aki szerint a BATÉK-tervezetből hiányoznak a garanciák arra, hogy ne így legyen.

 

Intő példa az elmúlt évek gyakorlata

A Balaton vízpartján ma már jól látható a Balaton törvényt váltó 2018-as törvény elégtelensége: a rendeltetés szempontjából a terület övezeti besorolása gyakorlatilag eljelentéktelenedik – mutatott rá a szakértő, aki szerint a különleges területek nem válhatnának zárt lakóparkokká, bármi néven is kapják meg az engedélyt a kormányhivataltól és a bejegyzést a földhivataltól. A kempingnek minősített területek pedig még annyira sem. Ennek ellenére tapasztalható e káros folyamat terjedése Balatonakali, Siófok, Fonyód, Balatonszemes egykori kempingjeiben, Zamárdi, Ábrahámhegy, Alsóörs egyes különleges területein, amelyeken mind magánhasználatú, lakhatási célú épületeket húztak fel.

Az eddigieket az új szabályozási tervezet szerint három újabb balatoni kemping elvesztése követheti, ami felveti a kérdést, hogy ezek valóban közcélokat szolgálnak-e.