Jelentős számú igennel elfogadta Tapolca város önkormányzati testülete az idei városi költségvetést. Dobó Zoltán magyarázatot kért a szavazáson tartózkodó álláspontra helyezkedő két fideszes képviselőtől, amiből szinte minden képviselőt megszólalásra ösztönző vita keletkezett. Az ülés legfontosabb napirendje körül kialakult vitáktól eltekintve, a további előterjesztések túlnyomó többségét egyhangúlag szavazták meg a képviselők.
A város önkormányzatának testületi ülését megelőzően, a Tapolcai Közös Önkormányzati Hivatalt fenntartó Tapolca, Gyulakeszi és Raposka települések önkormányzatainak együttes ülésére került sor. Ahogy az várható volt, az említett községek és Tapolca képviselői egyhangú igennel támogatták a 2025-ös hivatali költségvetést. Eszerint a Tapolcai Közös Önkormányzati Hivatal költségvetési bevételeinek és kiadásainak főösszegét idén 639.570.000 forintban határozták meg, a hivatal álláshelyeinek száma pedig a korábbi évhez hasonlóan 58 fő marad.
A város testülete az együttes ülés után, negyedórás szünetet követően kezdte meg a munkát. Összesen 15 napirendi pontot tárgyaltak és szavaztak meg a képviselők. Elfogadták a Széchenyi István Baptista Technikum, Szakképző Iskola és Gimnázium 2023/2024. tanévre vonatkozó szakmai munkájáról szóló, majd a polgármester és az alpolgármesterek fontosabb tárgyalásairól szóló beszámolóját. A 2025-ös városi költségvetés legfőbb számait, prioritásait Schönherrné Pokó Ildikó a pénzügyi iroda vezetője ismertette az arról szóló szavazást megelőzően. Elhangzott, a központi költségvetéstől 1 milliárd 539 millió forintot kap a város, helyi adóbevételekből 1 milliárd 518 millió forintot remél Tapolca. Szolidaritási hozzájárulás címén 197 millió forintot von el az állam, illetve elvonják még az idei iparűzési adónövekmény teljes összegét. Közel 427 millió forint pályázati bevételre számít a város, aminek nagy része a városi piac fejlesztésére, az új gyermekorvosi központ kialakítására, illetve a Szent György-hegyi ökoturisztikai központ fejlesztésére szolgál majd. A bevételek és kiadások negatív különbözetére a korábbi évek megtakarításaiból 825 millió forintot különített el a friss költségvetés. Városüzemeltetésre 588 millió forintot, a helyi buszközlekedés biztosítására 45 millió forintot terveztek. Közel 63 millió forint támogatás jut a városi strand működtetésére és 36 millió forint annak fejlesztésére. Az idei fejlesztések a működtetés költségeinek nagyjából 20 százalékát teszik ki. A biztonságos működés érdekében jelentős tartalékot is képeztek a szakemberek a költségvetésben, általános célú, működtetésre fordítható és polgármesteri keret formájában- foglalta össze a főbb számokat a pénzügyi iroda vezetője. A város civil szervezetei, oktatási intézményei számára jelent a jövőben pozitívumot, adható támogatást a korábban megvont polgármesteri keret, illetve az abba beépülő polgármesteri szabadságpénz és jutalom összege- egészítette ki az elmondottakat Dobó Zoltán. A polgármester azt is hangsúlyozta, hogy az elmúlt időszakban mindent megtettek annak érdekében, hogy a városnak a lehető legjobb költségvetése legyen, az előkészítő munkába minden képviselőt bevontak, meghallgattak minden javaslatot, véleményt.
Ez a költségvetés egy jó kidolgozott, alaposan átbeszélt, de óvatos és megfontolt költségvetés, amelyben a tartalék képzésre is komoly gondot fordítottak a döntéshozók és hivatali munkatársak- értékelt a polgármester.
A cikk folytatása itt elolvasható.