Tavaszodik a káptalantóti Liliomkertben is (veol.hu)

A káptalantóti Liliomkert piacon vasárnap már érezhető volt, hogy itt a tavasz. A piac egyre több árussal várja a vásárlókat, akik közül sokan egész évben kitartanak.

A káptalantóti piac neve mostanra az egész országban ismertté vált, nyaranta autóbuszokkal is érkeznek ide vásárlók. Ami a tóti piacon nincs, az valószínűleg nem is létezik.

Sokan csak szelfiznek, és annyi nekik a piac

Káptalantóti nevéről mindenkinek a ma már három, egymás melletti részből álló piac jut eszébe. A piac árusai télen is várják a vevőket, azonban a hideg időben kevesebb portékát kínálnak, és a vevők sem szívesen nézelődnek, inkább célirányosan érkeznek, többnyire a környékről. Sokan ragaszkodnak ugyanazon árus ugyanazon kenyeréhez, sajtjához, vannak, akik minden vasárnap délelőtt itt találkoznak és kávéznak családtagjukkal, mások a rokonokhoz indulva ejtik útba a piacot, hogy innen vigyenek valami házi finomságot. Itt ugyanis a friss kenyértől a házi disznótoroson át az aszalt szilvával, pesztóval, hagymával, sonkával töltött parenyica sajtig, a kézműves ékszerektől, nemez ajándéktárgyaktól a kézzel kötött zokniig mindent megkapunk. Helyben sül a mosógépmotorból, bicikliláncból készült sütőn a kürtőskalács, fő a gulyás, télen meleg gyümölcslével, nyáron hideg szörpökkel kínálják a vevőket. A retró bútorok mellett a régiségek is kelletik magukat. Vehetünk itt Thonet-széket, fügelevélszörpöt, liofilizált gyümölcsöt, vitamindús mikrozöld csírát, fagytűrő olajfát, pisztáciabokrot, légpuskát, réztrombitát, bilit, repülőgépmodellt, csavarokból hegesztett békát, nyújtott rétest, kanálból hajlított karkötőt, préselt virággal készített fülbevalót, Balaton alakú kék kerámiát. Az aktualitások között ott vannak már a horgolt húsvéti nyulak, a kokárdák, és medvehagymát is kapunk. Jó állapotban van még a nagymama színházi retikülje és rézmozsara, a habüst mellett vesszőből font kosarak sorakoznak egymásba rakva. Ha megéhezünk, a sok kóstolón túl lángos, rengeteg péksütemény, cukrászsüti vár bennünket, és leülhetünk az árnyékba szusszanni egyet. Ilyenkor még nincs tömeg, nincs hőség, a tavasz és az ősz a legkedvezőbb időszak a piacozásra.

A cikk folytatása itt elolvasható.