Somogyi Győző: egy icipici kis ország van itt, amelynek legfőbb védelmét a Balaton-felvidéki Nemzeti Park nyújtja (Demokrata)

Amikor Salföldre jöttünk, akkor még egy parasztfalu volt, minden porta olyan volt, mint az enyém, csak lerobbanva. A kommunizmusban kihirdették, hogy ezek a falvak nem életképesek, meg kell szűnniük, a Ceaușescu-féle falurombolási tervet Kádárék szép csendben végrehajtották Magyarországon. Paradox módon az volt a szerencséje ezeknek a falvaknak, hogy nem fejlesztették őket, nem kellett megküzdeniük a modernizációs hullámmal, cserébe sorsukra hagyták őket – fogalmazott a Demokratának adott interjúban Somogyi Győző Kossuth-díjas festőművész, a Nemzet Művésze.

 

A művész szerint Salföldön és környékén a házak megmaradtak, de az emberek elmentek. Ám az itteniek elmenekültek a termelőszövetkezet elől, otthagyták a szép régi házaikat, ezeket megvásárolgatták és helyreállították.

Egyesületet alapítottunk és újságot adtunk ki, hogy legalább a Káli-medencében sikerüljön megőrizni ezeket a falvakat. Egy icipici kis ország van itt, amelynek legfőbb védelmét a Balaton-felvidéki Nemzeti Park nyújtja, és ennek a létrehozását is mi kezdeményeztük.

– fogalmazott Somogyi Győző.

Salföldön csak ketten vannak, akik itt születtek, rokonságuk is a környéken él.

Mi ötven éve élünk itt, szüleim, hozzátartozóim sírja is a helyi temetőben van. Senki nem mondja, hogy „gyüttmentek” volnánk. Van falu, aminek a fele, harmada őslakó. De sajnos többségükre olyan erősen hat a modernista propaganda, hogy az állattartással, kertműveléssel felhagytak. Gyönyörű házaikat szégyellik, az elmaradottság stigmáját látják bennük. Parasztság már nincs. De a szép házak, a jó emberek, a szomszédság és barátság megmaradt. Megiszunk egy pohár bort, és beszélgetünk . Mi úgy gondoltuk, hogy ha falura költözünk, akkor falusi életet akarunk élni, és nem városit. Van kis biokertünk, jelenleg tíz lovunk, öt szamarunk, félszáz rackajuhunk, baromfiudvarunk, régebben tehenünk és kecskéink is voltak. Építkezünk, legeltetünk, kenyeret sütünk, lekvárt főzünk, sajtot csinálunk, és nagy lakomákat rendezünk.

– tette hozzá.

Elárulta azt is, évi hatvanezer látogató jön Salföldre, és mérget venne rá, hogy senki emberfia nem jönne ide, hogyha kockamodern utcasoruk volna. Ki nem állhatom az ipari, szervezett idegenforgalmat, de mivel sok az állat, és a nemzeti park majorja is itt működik, Salföldre többnyire kisgyermekes családok jönnek, gyalog járkálnak a faluban, és ezt nagyon jó látni. A Balaton-partot és a buliturizmust, zajfesztivált megpróbáljuk távol tartani. És ez mindössze két hónap, tíz pedig maga a nyugalom – vélekedett Somogy Győző.