Rezi várának történelmi emléke évszázadok óta meghatározza a Keszthely-vidék látképét, most pedig egy új korszak nyílik a vár számára: elkészült annak 3D-s rekonstrukciója, amely a XIII-XIV. század végi állapotát kelti életre. Ez az úttörő munka nemcsak a rezi vár külsejét, hanem belső tereit is részletesen bemutatja, lehetőséget adva a múlt egy darabjának modern technológiával történő megismerésére.
Rezi vára a Zalaszántói-medencére néző Meleg-hegy 418 méteres dolomitgerincén található. Építését a XIII. századra datálják, valószínűleg Zlandus veszprémi püspök kezdeményezésére. A vár az évszázadok során több jelentős tulajdonos kezébe került, köztük Nagy Lajos király és Zsigmond király, majd a Gersei Pethő család hosszú időn át birtokolta. Bár a mohácsi csatavesztést követően katonai jelentősége megnőtt, a XVI. század végére Rezi vára elhagyatottá vált, és 1592-től már csak romként emlegették – írja a zaol.hu.
A vár újbóli „feltámadása” a 2000-es években kezdődött, amikor régészeti feltárások kezdődtek, és ezzel párhuzamosan elindult a helyreállítási folyamat is. A legújabb mérföldkő a Sümegi Gyula által megvalósult 3D-s rekonstrukció, amely részletgazdag formában mutatja be a vár eredeti állapotát.
A videó nemcsak a vár külső képét idézi meg, hanem a belső terek rekonstrukcióját is tartalmazza. Bár a falak jelentős része lepusztult, Vándor László régész munkájának köszönhetően számos támpont állt rendelkezésre az egykori helyiségek kialakításához.
A vár bejáratánál két torony állt, amelyek közül az egyikben reprezentatív lépcsőház helyezkedett el, a fölötte lévő szinteken az őrség szobája, egy várkápolna és egy fogadóterem kapott helyet. A másik torony alján kandalló nyomaira bukkantak, ami konyha funkcióra utalhatott. A belső térben további helyiségek – például asszonyház, férfiház, várnagy szobája, konyha és katonai szállások – rekonstrukciója történt meg.
A későbbi korszakban kialakított reneszánsz lakótorony alsó szintjei boltozatosak voltak, míg a felsőbb szintek fafödémes mennyezettel rendelkeztek. Ezen szintek közötti közlekedést belső csigalépcsők biztosították.
Egyedi technológiai megoldásként a várban vízöblítéses illemhely is működött. A csatorna az esővizet összegyűjtve a WC aljába vezette, ami az öblítést biztosította – hasonló megoldás a visegrádi palotában is előkerült.