Múzeumok világnapja: tisztelgés az alapítók előtt (tvkeszthely.hu)

Május 18. a múzeumok világnapja. A jeles dátumhoz a világ számos pontján csatlakoztak. A Balatoni Múzeum, több vidéki intézménnyel együtt kisfilmet készített. A világnap szervezői hisznek abban, hogy a múzeumok képesek megváltoztatni a minket körülvevő világot és olyan társadalmi szövetet kötnek össze, amely elengedhetetlen a közösségépítésben – írja a tvkeszthely.hu.

A Balatoni Múzeummal kezdődik a Magyar Vidéki Múzeumok Szövetségének videója. A múzeumok világnapja alkalmából közzétett felhívásra 26 intézmény csatlakozott. Minden múzeum az épülete mellett a legbecsesebb műtárgyát és az alapítóját mutatja be. Keszthelyről Lovassy Sándort és a 2000 éves Da bibere, vagyis „Adj innom” feliratú kora-római, kelta eredetű agyagedényt ismerhetik meg az érdeklődők. A Balatoni Múzeum abban is különleges, hogy 1928-ban múzeumnak épült és ma is eredeti funkcióját tölti be.

Németh Péter, a Balatoni Múzeum igazgatója: „Az alapító atyák a 19. század legvégén célul tűzték ki, hogy legyen egy olyan múzeum ma az országnak, amely a Balaton természeti, történeti értékeit gyűjti össze és ezt különböző kiállítások formájában, tudományos munkák után bemutatja. Tulajdonképpen ma is ez a célkitűzésünk, ugyan a gyűjtőterületünk már jóval szűkebb, mint annak idején volt.”

A múzeumok világnapját 1978 óta ünneplik. Ma már több mint 100 ország közel 30 ezer múzeuma vesz részt az eseményen. Az ünnep célja, hogy komolyabb figyelmet fordítsanak a múlt emlékeit őrző és bemutató intézmények felé. A vidéki magyar múzeumok többsége a századforduló környékén alakult helyi, közösségi akaratból és összefogásból.

„Azt hiszem, hogy erre kell egy kicsit visszatérnünk az alapokhoz, hogy az elefántcsont toronyból kilépve újra a közösség részei legyünk. Azzal hogy a múzeumok az önkormányzatok fenntartásába is tartoznak részben, sokkal közelebb kerültünk a helyi lakosokhoz is, sokkal több olyan témát tudunk megütni ami megyei szinten is érdekes, de mégis csak ahhoz a településhez köthető sokkal inkább” – nyilatkozta dr. Csapláros Andrea, a Magyar Vidéki Múzeumok Szövetségének elnöke.

A vidéki múzeumok közös kisfilm-váltogatása a Magyar géniuszok címet kapta. Az összeállítást a résztvevő 26 intézmény épületében vetítik, illetve a közösségi oldalakon is megosztották.