A rendkívüli szárazság okaira keresi a magyarázatot egy a met.hu-n megjelent tanulmány. Az írás egyik megállapítása szerint a jelenlegi szárazság túlmutat Európán, globális méretű tendenciák vannak a hátterében és néhány éve tartó folyamat kicsúcsosodásáról van szó.
A tanulmány szerint – melynek egyik szerzője a siófoki obszervatórium vezetője – egyértelmű kapcsolat van a mérsékelt égöv melegedő légköre és a kevesebb, de intenzívebben, viharos körülmények között lehulló csapadék (heves viharok) között.
A meteorológusok megállapításai alapján a sivatagi öv megerősödése gátolja a trópusi eredetű nedvesség Európába jutását. A Csendes-óceán felszínén kialakult hatalmas méretű hűvösebb vízfelszínről kevesebb víz párolog a légkörbe, a „La Nina” jelenség során.
A jelenség, amely az elmúlt években már komoly csapást jelentett a mediterrán térség országaira, idén Európa középső területeit is elérte.
További részletek és szakmai magyarázatok itt érhetők el.
A Balaton vízállása:
A folyamat, ami a növényzet kiszáradásához, majd a tavak vízszintjének erőteljes csökkenéséhez, a kisebb vízfolyások és tavak eltűnéséhez vezetett, a Balatont sem kíméli. A Balaton átlagos vízállása vasárnap hajnalban 86 centiméter volt – a siófoki vízmércéhez viszonyítva. Ez azt jelenti, hogy az elmúlt egy hónapban 14 centimétert apadt a vízszintje – a vizugy.hu adatai szerint.