Malompiknik-sorozat indul a megújuló nagyvázsonyi vízimalomnál (helloveb.hu)

A nagyvázsonyi vízimalom története egészen az 1750-es évekig nyúlik vissza, amikor az írásos emlékek alapján őrölni kezdtek a malomban. 1963-ban azonban a malmot bezárták, a malomtevékenységet befejezték, az épület egy darabig még lakóházként működött, de az 1980-as évektől sajnos fokozatosan romlani kezdett az állapota. A Vázsonyi Malom Nonprofit Kft. azt a célt tűzte ki maga elé, hogy az épületet felújításán keresztül a vízimalom visszanyerhesse régi szépségét, és a Malompiknik programsorozat eseményeivel újra közösségi térként funkcionálhasson. Az első eseményre március 25-26-án kerül sor. 

A Malompiknik programsorozat keretén belül szeptemberig négy alkalommal szervezünk egész hétvégés rendezvényeket, amelynek keretén belül napközben kisebb zenés és közösségi programokkal készülünk – mondta el a helloveb.hu-nak Gedeon Béla programszervező.

Elárulta: az első hétvége március 25-26-án lesz, melynek során szombaton panelbeszélgetéseket hallgathatnak végig az érdeklődők. A beszélgetések fókuszában a magyarországi és Balaton-felvidéki vízimalmok története áll majd. Az eseményen a témát jól ismerő beszélgetőpartnerek lesznek a vendégeik, mint Fábry Szabolcs, Nagyvázsony polgármestere, Márta István, a kapolcsi Művészetek Völgye egykori alapítója, Balázs György néprajzkutató, molinológus, a Nemzetközi Molinológiai Társaság (TIMS) tagja és Csurgó Béla, a nagyvázsonyi vízimalom egyik molnárának fia. Meghívták a panelbe a kapolcsi, a veszprémi, a tapolcai és az orfűi vízimalmok tulajdonosait és restaurátorait is, akik saját felújítási és működtetési tapasztalataikról beszélnek majd.

Egész nap vezetett túra keretében lehet majd meglátogatni a malomteret, a molnárlakot és a malomkertet, amelynek során a malom tulajdonosaival és munkatársaival (Kamarás Zsolt, Kővári Gábor és Kobrizsa Ádám) közösen mutatják be a malom épületét és annak történetét a már említett állandó tablókiállítás segítségével. A vezetett túra résztvevői hallhatnak a jövőbeli tervekről is, amelyek között szerepel közösségi látványőrlés, malomkávézó és bakancsos szállás kialakítása a Kéktúrázóknak, rezidensművész-program, művészeti kiállítások, kulturális programok, családi koncertek, valamint a nagyvázsonyi lakosokkal és a helyi civil szervezetekkel (például a helyi fiataloknak hasznos és izgalmas programokat kínáló Fekete Sereggel) együttműködve közösségépítő események szervezése – tette hozzá a szervező.