Különleges plakátok a Balatoni Múzeumban (zaol.hu)

Némelyiken hosszú, tömött sorok, némelyiken szinte művészi grafika, van, amelyik hivatalos, van, amelyik reklámjellegű. Sok mindent tükröznek a régi plakátok, melyek a Balatoni Múzeum gyűjteményében őrződtek meg a jelen-és az utókornak.

A Balatoni Múzeum gyűjteményei között azért foglal el fontos helyet a plakáttár, mert az egyik leglátványosabb gyűjteménycsoport, melyet történeti kiállításokban tudnak alkalmazni – mondta a zaol.hu-nak Haász Gabriella történész.

Az elmúlt években több tárlatot is láthatott a közönség, melyeken szerepeltek plakátok. Például a Göcseji Múzeum Így éltünk.. életmódkiállítás sorozatban, vagy a néhány éve Keszthelyen is állomásozó, az első világháborút bemutató, Elsodort világ – plakát-álmok című tárlaton.

A plakáttár tematikus csoportosítású, ezekbe bepillantást is engedett a történész. Sajátos és érdekes múltbéli kalandozás a hajdani képes hirdetményeken keresztül felidézni a múltat.

Különböző szervezetek, települések, önkormányzatok adták ki a turisztikai plakátokat. Ezek kapcsolódnak a Balaton-kultuszhoz, a térség kibontakozó népszerűségéhez és népszerűsítéséhez, ami szervezetten, összehangoltan valósult meg az 1870-es, ’80-as évektől. A fürdőegyesületek, fürdőbizottságok is adtak ki plakátokat. 1928-ban megalakult a Balatoni Intéző Bizottság, mely összefogta a térség fejlesztését és propagandáját, s attól kezdve még inkább egységes koncepció alapján születtek a balatoni helységeket, a közlekedést és a szabadidő eltöltésére alkalmas lehetőségeket reklámozó plakátok. A közlekedési ágazat is egy nagy csoport. A Déli Vasút valamint a Magyar Államvasutak is nagy figyelmet fordított a balatoni közlekedési lehetőségek bemutatására. A tó térsége éppen attól kezdett fejlődni, hogy megépült a vasút, könnyű lett ide eljutni. Később az újabb szárnyvonalakat és a kedvezményeket is plakátok segítségével tudta gyorsan és hatásosan reklámozni a vasút. A hajózásra is ugyanez érvényes: menetrendjeink vannak a gőzhajózás korszakából.

– ismertette Haász Gabriella.

A Balatonra a fővárosból és a nagyvárosokból csábították a vendégeket, azaz ezeken a településeken helyezték ki a plakátokat. A Balatoni Múzeum plakátgyűjteményének egy másik része az a téma, amely ma szinte mindenkit foglalkoztat: az egészségügy. Korábban – többek között- a légyirtás fontosságát, a tuberkulózis elleni védelem módjait, a kolera elleni kötelező védőoltással kapcsolatos tudnivalókat összegezték plakátokon.

S ha egészség van, szerepet kaphat a kultúra és a szórakozás – ilyen lehetőségeket bemutató, nagyméretű nyomtatványok is vannak a gyűjteményben. Vendéglátóhelyek gyakorta hirdették magukat plakátokon: nyitásukat, zenés estjeiket, s természetesen finom ételeiket és barátságos kiszolgálásukat. Színházi előadások plakátjai és színlapjai is fennmaradtak, csakúgy, mint múzeumi kiállításokról szólók. S ha már a kultúráról szólunk, ennek része a művészet is. A korlenyomatok mellett a plakátok sokszor műalkotásnak is beillenek, sőt, vannak jellegzetes korszakai e műfajnak.