Jó szakácsból sosem elég: magasabb bérrel tartanák meg őket (sonline.hu)

Néhány szakmában kiemelkedően nőttek a fizetések egy év alatt. Ilyen a szakácsoké is. Egyre több balatoni vendéglátó igyekszik megközelíteni a külföldi béreket, hogy helyben tartsák a jó szakembereket.

Horváth Lajos, a kaposvári Széchenyi István Kereskedelmi és Vendéglátóipari Szakképző Iskola gyakorlati oktatásvezetője úgy véli: máig divat a szakács szakma a fiatalok köreiben, habár kevesebb diák végez, mint amennyi a képzésre jelentkezik.

– Van lemorzsolódás, idő közben többen rájönnek, nem is olyan könnyű ez a hivatás – mondta a sonline.hu-nak Horváth Lajos. – Generációváltás is zajlik a szakácsok között, az új technológia pedig igényli a fiatal munkaerőt. Jó szakácsból még mindig érződik egyfajta hiány, persze ennek az igénynek mi is igyekszünk megfelelni a duális képzés keretein belül, szép eredményeket hoztunk el például versenyekről is az elmúlt években.

A Fizetesek.hu Világgazdaságnak összeállított listájából kiderült, többek között a szakácsok átlagos keresete is nőtt: 2017-ben 197 ezer 400 forint, 2018-ban pedig 242 ezer 900 forint volt.

Horváth Lajos tapasztalati szerint – az átlagot tekintve – reális a bruttó 243 ezer forint, akár pályakezdő szakács is megkereshet ennyit. Mint mondta, aki szeretne elhelyezkedni, Kaposváron is megtalálhatja a számítását. – Valóban érezhetően emelkedtek a bérek, s bízunk benne, hogy a jövőben még tovább nőnek – tette hozzá. Persze, a fővárosban vagy külföldön akár az előbbi háromszorosát is megkaphatja egy, már rutinosabb szakember. S van is erre példa, több volt Széchenyis is el tudott helyezkedni népszerűbb éttermekben. Mint mondta, a fiatalok húsz százaléka külfölddel is megpróbálkozik, de csak tíz százalékuk marad kint huzamosabb ideig.

A Kaposvári Szakképzési Centrum tizenegy tagintézményéből négy iskolában folyik szakács képzés, Kaposvár mellett Barcson, Nagyatádon és Kadarkúton. Az elmúlt tanévben a négy tagintézményben összesen százhárman szereztek szakács képesítést, közülük hetven tanuló nappali képzésben, harminchárman pedig felnőttoktatás keretein belül – tájékoztatta lapunkat a centrum. A 2018/2019-es tanévben 358 diák tanul szakácsnak a négy tagintézményben, 268 tanuló nappali, 90-en felnőtt oktatás keretein belül.

S míg a szakácsok bruttó keresete 23 százalékkal nőtt a Világgazdaságnak készült lista szerint, addig a nehézgépkezelők 26 százalékos, az ingatlanügynökök 25 százalékos növekedéssel számolhattak. A szerviztechnikusok bére például 22 százalékkal emelkedett.

Egyre csábítóbb a Balaton a szakácsok előtt

Habár külföld még mindig csábító a szakácsok számára, egyre kevésbé éri meg elmenni Hoffmann Henrik szerint. A Balatoni Turizmus Szövetség elnöke úgy véli: egyre több, a Balaton vonzáskörzetében működő étterem is meg tudja már közelíteni a kinti fizetéseket.

– Ugyanakkor nem egy szakácsot ismerek, akik nyáron itthon, a síszezon idején pedig Ausztriában vagy Olaszországban dolgoznak – tette hozzá. – Az egész éven nyitva tartó balatoni vendéglátóhelyek azonban stabilabban működnek. Ezek a munkaadók többet embert tartanak télen, hogy ne legyen gondjuk a nyáron. Valamelyest kevésbé érződik majd náluk a szezon előtt begyűrűző munkaerőhiány. Így ilyenkor is adódik munkalehetőség a szakácsok előtt a Balatonnál.

Hoffmann Henrik hozzátette: nagy a különbség a balatoni szakácsok bérezése között. Mint mondta, nehéz meghatározni az átlagos kereseti lehetőséget, hiszen több helyütt is a béren kívüli juttatások nyomják meg a fizetést. Úgy véli: ha a bért és a juttatásokat egybe vesszük, átlagosan 300-400 ezer forint között kaphatnak kézhez a szakácsok a Balatonnál.