Valamikor a ’70-es és ’80-as években Balatonlelle nem csupán egy idilli üdülőváros volt, hanem egy ipari központ is. A híradástechnikai üzem dübörgött, munkások százai dolgoztak a gyártósorok mellett, és olyan eszközöket készítettek, amelyek messze földre eljutottak. Ipari televíziók, szervizműszerek, zsebszámítógépek – mindezek a termékek a lellei gyárból kerültek ki, és egy kicsit minden darabban ott volt a Balaton is.
A híradástechnikai gyár épülete eredetileg más célt szolgált. A 20. század elején Erzsébet királyné nevét viselő szünidei gyermektelep volt, amelyet adományokból hoztak létre – írja a sonline.hu. Az 1905-ben ünnepélyesen átadott épületet egy csodálatos park övezte, és célja az volt, hogy a fővárosi gyerekek számára friss levegőt és pihenési lehetőséget biztosítson. A Vöröskereszt a háborús időkben kórházként használta, majd az államosítás után az Üdülőellátó Vállalat, később a Balaton Füszért Rt. működtette. Végül a Híradástechnika Szövetkezet 1969-ben vásárolta meg, és az ipari termelés központjává alakította.
Ahogy a rendszerváltás után a gazdasági világ átrendeződött, úgy a gyár is megingott. A szovjet piac, amely korábban a legnagyobb vásárló volt, egyik napról a másikra eltűnt. 1992-re a fényes jövő álommá vált, a dolgozók nagy részét elbocsátották, és a hatalmas csarnokok elnémultak. Olyan volt ez, mint egy balatoni vihar: egyik pillanatban még csillogó napsütés, a következőben pedig már a semmibe tűnt minden.
1994-ben a Philips cég Klagenfurtból kinyújtotta segítő kezét, és új életet próbált lehelni az üzembe. A cél az volt, hogy modern nyomtatott áramköri lapokat gyártsanak, amelyeket világszerte használnak. A kezdeti lelkesedés és beruházások ellenére a Philips végül 2003 végére kivonult, és a gyár újra bezárt. Az ipari múlt ezzel végképp történelemmé vált.