Ezek történtek eddig a balatoni klímastratéga megvalósításáért

A Balaton Kiemelt Térség 2030-ig szóló klímastratégiáját közel öt évvel ezelőtt fogadta el a Balaton Fejlesztési Tanács (BFT). Ebben több, a klímaváltozás ütemének lassítására szolgáló intézkedés is szerepel. A BFT munkaszervezete összegezte az eddig elvégzett feladatokat. 

 

A BFT által kiírt pályázatok támogatási céljai között szerepelt a közterület karbantartását szolgáló környezettudatos, elektromos eszközök, járművek beszerzése, valamint az elektromos eszközök kiszolgálására használható, nem nyilvános töltőpontok kiépítése. Az elektromos közterület karbantartó eszközök használata a robbanómotoros eszközökhöz képest előnyösebb, mert ezáltal csökkenthető a károsanyag- és a zajkibocsátás a településeken – áll a BFT munkaszervezete, a Balatoni Integrációs és Fejlesztési Ügynökség eddigi intézkedéseket összegző, a tanács szeptemberi ülésére készült beszámolójában.

 

Kötelező faültetés

További mitigációs intézkedés a 2022-ben bevezetett kötelezően megvalósítandó projektelem, mely szerint a pályázati projektekben a támogatás minden megkezdett millió Ft-ja után kötelező legalább 1 db lombos fát ültetni, a fajtát pedig a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatósága által telepítésre javasolt fák jegyzékéből kell kiválasztani. A kötelező faültetéssel csökkenthető a települések levegőjében a széndioxid-és a porszennyezés, amellett, hogy a lombos fák további számos előnyös ökológiai szolgáltatást nyújtanak.

 

Klímabarát település-fejlesztések

A klímaváltozáshoz köthető globális folyamatok helyben – így a Balatonnál is – lokális sajátosságokkal jelennek meg, ami villámárvizekben, hőhullámokban, elmaradó jégborítottságban, a biodiverzitás csökkenésben, az invazív fajok térnyerésében, az emberi egészség sérülékenységében, a vízbiztonság értelmezésének átalakulásában, és sok egyéb hatásban nyilvánul meg.

A hirtelen kialakuló káresemények elleni védekezésnek, az állapotváltozásokhoz való alkalmazkodás kialakításának a helyben megvalósított, de térségi szinten koordinált intézkedések jelentik a leghatékonyabb módját.

A témában meghirdetett pályázati felhívás célja volt a klímaváltozás mérséklését és a klímaváltozáshoz való alkalmazkodást elősegítő beruházási elemek, zöldfelületi fejlesztések megvalósítása.

 

Szemléletformálás

Folyamatosan frissülő Fenntarthatósági útmutató készült, amely ötletekkel és javaslatokkal segíti a települések és a térség jövőjét is befolyásoló, alakító fejlesztések kidolgozását.

A Balatoni Integrációs és Fejlesztési Ügynökség ezen a téren szerteágazó tevékenységet folytatott és folytat, egyebek közt konferenciákat, online-tájékoztatókat, előadásokat, versenyeket szervezve. Az utóbbiak között kimagasló részvételt generált a „Balatonról, jövőről” címmel, a Balaton Régióban működő középiskolák 9-12. évfolyamos diákjai számára hirdetett klíma- és környezetvédelmi verseny.

A szemléletformáló tevékenységeket koordináló Balaton Klíma Akadémia részére zajlik egy saját oktató és tudás központ kialakítása az ügynökség irodaház-együttesének régi szárnyában, bemutató és oktatótermek, kiszolgáló egységek kialakításával.

 

A teljes beszámoló ITT érhető el.