Elkobozták Balatonőszödön a Rókales Alapítvány mentett rókáit (hellovidek.hu)

Drámai jelenetek zajlottak a múlt héten Balatonőszödön, ahol elkobozták a Rókales Alapítvány mentett rókáit. A múlt kedden váratlanul rendőrautók, vadászok és a kormányhivatal munkatársai ütöttek rajta a közismert állatvédő szervezet telephelyén. A hivatalnokok közölték: azonnal szabadon kell engedni 21 rókát. Köztük mentett, elárvult kölyköket is, amelyek még nem biztos, hogy egyedül megállják a helyüket a vadonban. A Rókales Alapítvány ellen feljelentések nyomán indított eljárást a vadászati hatóság, és végrehajtás alá vonták a telephelyén élő mentett rókákat – írja a hellovidek.hu. Kurunczi Norbert a lap megkeresésére elmondta, szerinte a vadászok állhatnak az ellene indított eljárás mögött, korában ugyanis sokszor szót emelt már a kotorékvadászat ellen.

 

Te, kokót árulsz, vagy miért volt nálad ez a sok rendőr meg egyéb kocsi – ezt kérdezte Kurunczi Norberttől egyik barátja azok után, hogy az ismert rókamentő balatonőszödi telepét egyik pillanatról a másikra lepték el a múlt héten a rendőrök, és kobozták el a mentett rókáit. A vadászok ketrecekbe zárták, elvitték, majd három helyen az erdőben szabadon engedték az állatokat. Köztük az állatvédők által nevelt kölyköket is, amelyeknek szüleit vadászok lőtték le.

Kurunczi Norbert még 2004-ben vásárolt egy parasztházat Balatonőszödön, amit azóta már teljesen átépített. A férfi Budapestről költözött le a Balatonra, de már a fővárosban elkezdte menteni az elkóborolt cicákat. Az eltelt évek alatt több száz állatot sikerült kimentenie, csak az elmúlt évben harmincat.

A rókák iránti szenvedélye 2007-2008 tájékán kezdődött, Norbert szabadidejében ekkoriban rengeteg időt töltött a berekben, és itt ismerkedett meg közelebbről a rókákkal is. A férfi idővel arra lett figyelmes, hogy a macskakolóniájához odaszegődött egy kis róka, akit Ladynek nevezett el.

Kis túlzással azt is mondhatnánk, hogy a macskáknak köszönhetően indult el ez a szenvedélye. Gyakran előfordul, már reggel hatkor cseng a telefonja, és mennie kell rókát menteni. Van, hogy egy nap 7-8 rókához ki kell utaznia akár 600-700 km-re otthonától.

A balatonőszödi férfi régóta népszerűségnek örvend, többszázezres követőtábora van a közösségi oldalán, ahol önkéntes munkájáról naponta beszámol. Vannak olyanok is, akik régóta rossz szemmel nézik a munkáját. Kurunczi Norbert úgy sejti, vadászok állhatnak az ellene indított mostani eljárás mögött is, ugyanis korában ő sokszor szót emelt a rókavadászat ellen. A felügyelő szerv indoklása szerint Norbinak a rókatartásra nem is volt engedélye.

Az első pillanattól kezdve próbálok engedélyt szerezni, azt tudni kell, hogy a rókamentés hivatalosan nem megvalósítható Magyarországon, éppen ezért folyamatosan elutasításokba ütköztem az elmúlt két és fél év alatt

– mondta.

A cikk folytatása ITT érhető el.