Az előrejelzéseknek megfelelően a szélvihar szombaton a későesti órákban csapott le a Balatonra. A legerősebb széllökések többfelé meghaladták a 100 km/h sebességet. A HungaroMet hiteles mérőműszerei a Siófok-Alsóörs közötti mérőplatformon 105 km/h széllökést mértek – tájékoztatta Horváth Ákos, a siófoki obszervatórium vezetője a HírBalatont. A Borisz névre keresztelt ciklon azonban mégsem a szélviharról lesz emlékezetes, hanem a rendkívül nagy mennyiségű csapadékról, amely elsősorban a Duna vízgyűjtőjén hullott – tette hozzá. A ciklon idején 33 centiméternyi volt a különbség a tó északi és déli partján mért legszélsőségesebb értékek között – a vizugy.hu siófoki és badacsonyi mérőműszereinek adatai alapján.
A Közép-Európa fölött kialakult mély ciklon, amelynek előoldalán jelentős csapadék hullott pénteken a Balaton térségében, lassan elmozdult délkeleti irányba és szombatról vasárnapra a ciklon hátoldalán erősen viharos szél csapott le hazánk legnagyobb tavára.
Balatonőszödön és a balatonszemesi mérőplatformon 103 km/h-t, Fonyódon 101 km/h-t, Siófokon 100 km/h-s erősségű széllökést is mértek. A Balatontól északra, a Bakonyban nagyon erős vihar volt, a kab-hegyi műszer 131 km/h-s legerősebb szélsebességet regisztrált.
Jellemző, hogy a Bakony-Balaton térségét lefedő szélcsatornán kívül már jóval gyengébb szelek fújtak, így például keleti irányban Martonvásáron csak 36 km/h, nyugati irányban Nagykanizsán mindössze 35 km/h volt a legerősebb széllökés.
A jelentős lehűlést is okozó ciklon csak lassan hagyja el a térséget. A jelenlegi 13 fok körüli legmagasabb nappali hőmérsékletet a hét második felében ismét 20 fok feletti értékek követik – a meteorológus tájékoztatása szerint.
A Balaton kilengése
Az észak-nyugati széllel járó ciklon tombolása idején, a vasárnap hajnali órákban Badacsonynál 76 centiméter, míg Siófoknál valamivel korábban 109 centiméter volt a Balaton vízállása – a vizugy.hu adatai szerint.