Balatoni tömegrendezvény = hulladéktömeg? Kis lépésekkel, művészettel a fenntarthatóbb jövőért (vehir.hu)

Kis túlzással a nyár minden hétvégéjére jut egy-egy komolyabb fesztivál Veszprém és Balaton környékén. Sokszínű programmal várják a borrajongókat és gasztrokedvelőket, az aktív pihenésre vágyó nagycsaládosokat és természetesen a kulturális programok kedvelőit is. Azonban a tömegrendezvények, az önfeledt nyári pörgés a környezetünkre is hatással van. Milyen kis lépéseket tehetünk a fenntarthatóbb szórakozásért? A Tiszta Balaton, tiszta művészet program többek között ezt hivatott megmutatni. A 3 napos Paloznaki Jazzpiknik fesztiválra dugógyűjtéssel és Kupakana kishajó kitelepüléssel készülnek a szervezők.

 

Egy sikeresnek mondható fesztivál sok embert vonz évről-évre, ha nem így lenne, nem lenne érdemes megszervezni őket. A fesztiválozók többet közlekednek, többet fogyasztanak, több energiát és vizet használnak és sajnos több szemetet is termelnek, mint egy átlagos hétköznapon. Ezek a nagyszabású rendezvények hatalmas „sokkhatások” a környezet erőforrásainak. Természetesen ez nem azt jelenti, hogy felejtsük el a közösségi élményt és bulizást. Viszont érdemes tudatosabban felkészülni a fesztiválozásra a minimális környezetterhelés érdekében – írta vehir.hu.

A szelektív hulladékgyűjtés az egyik legelső lépés, amit megtehetünk a Balaton és környéke egészségének megőrzése érdekében, hiszen bármennyire is törekszünk az általunk termelt hulladék mennyiségének csökkentésére, vannak olyan helyzetek, amikor fogyasztásunknak elkerülhetetlenül keletkeznek melléktermékei.

A Balaton környékének legnagyobb kultúr- és gasztrofesztiváljainak szervezői és a HybridCycle csapata idén is ad még egy esélyt a programok ideje alatt keletkező speciális szelektív hulladéknak.

A Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa program támogatásával megvalósuló Tiszta Balaton, tiszta művészet rendezvénysorozat minden eleme a művészet, a fenntarthatóság és a körforgásos gazdálkodás eszmeisége köré épül. A HybridCycle célja amellett, hogy művészeti szempontból értéket, minőséget teremtsen, az elkészülő alkotásokon keresztül felhívni a figyelmet a fenntarthatóság, környezetvédelem és az újrahasznosítás fogalmaira, lokális és globális kérdéseire. A csapat, ezért minden esemény szervezésénél kiemelt figyelmet fordít az egyedi közösségi szelektív hulladékgyűjtési akciókra és a visszagyűjtött hulladékok felhasználására, művészeti programjaik alapanyagaként

A nyári hulladékgyűjtési kampány első helyszíne a Veszprémi Utcazene Fesztivál volt, ahol a hatalmas PET- és alumínium gyűjtőkbe idén is lelkesen gyűjtötték a fesztiválozók a palackjaikat és dobozaikat. Közben Kapolcson is elindult a gyűjtés a 31. alkalommal megrendezett Művészetek Völgye helyszínein is. Az ország legnagyobb összművészeti fesztiváljának főterén horgonyzott le a látványos Kupakabana kupakgyüjtő kishajó is, amibe a PET-palackokat lezáró kupakok kerülhetnek. A zöld kishajó Balatonakarattyán mutatkozott be júniusban Ördög Nóra és Nánási Pál népszerű kisboltjánál, ahol egy hónapig gyűjthették a helyszínre látogatók a műanyagot. A szezon alatt összegyűlt kupakokat a Tiszta Balaton, tiszta művészet kreatív újrahasznosító workshopjain a HybridCycle animátoraival a gyerekek fülbevalókká, kulcstartókká vagy éppen kosarakká alakíthatják.

A fesztivál hulladékokból a válogatás és a tisztítás után kis használati tárgyak, látványos köztéri installációk, műalkotások, design termékek készülnek a Tiszta Balaton tiszta művészet 2022-es művészeti programjain. „Célunk, hogy felhívjuk a figyelmet a hulladékban rejlő “második” lehetőségre és megmutassuk kidobásra ítélt tárgyak, habár elvesztették eredeti funkciójukat még lehetnek értékesek. Úgy gondoljuk, hogy erre az egyik legjobb lehetőség, ha a helyben gyűjtött hulladék-alapanyag átalakulását azonnal nyomon is követhetik az érdeklődők. Erről szólnak például a régióba szervezett kreatív újrahasznosítás fókuszú workshopjaink” – fogalmazott a HybridCycle projektmenedzsere. Azok számára, akik nem tudnak részt venni a programokon, a csapat a social felületein, weboldalain mutatja be, hogy mi lett a hulladékok sorsa, hogyan születtek újjá egy-egy művészeti alkotás vagy éppen egy workshop foglalkozás keretein belül az alapanyagok.