Badacsonyörs a nyugalom szigete (veol.hu)

Csend, romantika, mesevilág, a Balaton-felvidék zöld gyöngyszeme, rabul ejtő, varázslatos balatoni panorámával. Százéves ciprusok, fenyők, cserjék, árnyas pihenők, madárcsicsergés, köveken sütkérező gyíkok, ágakon ugrándozó mókusok.

A nyugalom szigete. Madárvárta, a sétautak mellett zsálya, kúpvirág, lámpatisztító fű, levendula, cickafark, varjúháj, porcsinrózsa, sárga- és piros napvirág, nyuszifül, törökszegfű, nyári orgona. A badacsonyörsi Folly arborétum, a csatlakozó erdővel mintegy négyszáz fenyőféle és kétszáz lombos fa otthona. Magyarországon alig maradt olyan arborétum, melyet az alapító család birtokol és gondoz – olvasható a veol.hu-n.

A birtokon Eszterházy Károly volt az első, aki szőlőműveléssel foglakozott, örökös nélkül halt meg, így jutott Csigó Pál szolgabíró, országgyűlési képviselő tulajdonába, aki folytatta a szőlőtelepítést és présházat építtetett, ez jelenleg felújítás alatt áll, a jövő év elejétől látogatóközpontként fog funkcionálni. Veje, Folly Gyula a meredek, nehezen művelhető köves területre külhonos fákat ültetett, ez a mai arborétum magja.

A ritka déli fajok behozatalára a Balaton víztükre fölé emelkedő Örsi-, Ábrahám-hegy és a Bagó-kőtől körbeölelt lejtő enyhe klímája adott jó biztatást. 1950-ben állami tulajdonba került, de a család tovább gondozta a területet. A rendszerváltáskor éppen a negyven év állhatatos munkája révén nem nyílt lehetőség, hogy visszakapják a birtokot, mondván, ilyen értéket nem adhatnak át „csak úgy” kárpótlási jegy ellenében, így pénzért vásárolták vissza. Az öthektáros kis ékszerdoboz a Balaton-felvidéki Nemzeti Park fokozottan védett területéhez tartozik. „Dédnagyapánk ültette az első fákat, nagyapánk dacolva a kommunizmussal, tovább folytatta a munkát, aztán édesapánk visszaszerezte az ellopott területeket és megnyitotta a nyilvánosság előtt a család féltve őrzött kincsét. Az ő nagyságukhoz igyekszünk felnőni mi, a negyedik generáció.

Szeretetük, hitük és kemény munkájuk ott van a fák között, s így mindez sokkal több számunkra, mint dendrológiai értelemben vett látványosság. Épp ebben rejlik különlegessége az ide látogatók számára is, akik azonnal érzik a különös atmoszférát, vallja Folly Réka és Folly Judit. Az arborétum olyan, mint egy ékszerdoboz, kicsi, de minden darabja kincset ér, mondta a dendrológia elismert szakembere, Johann Gerd Krüssmann. A kanyargós utakon haladva feltárul előttünk a természet ezer csodája, hangulatos pihenőkkel, szobrokkal megállítva a látogatót. Szemben a Balaton, a túlparton Fonyód, a szomszédban Badacsony és a völgyben megbúvó ábrahámhegyi kis kápolna. Lenyűgöző és végtelenül megnyugtató.

Sok fenyőféle igencsak ritka nálunk, ilyen az óriástobozú fenyő. Kifejlett tobozai elérhetik a 45 cm-es hosszúságot, az 5 kg-os érett, ill. a 3,6 kg-os száraz tömeget. Ma két ilyen, az eredeti öreg fa magjaiból nevelt fát láthatunk. Különleges a platánkérgű diófenyő is, melynek törzse a kéregpikkelyek leválása után sárgából zöldre, majd a szürke árnyalataira vált, így változó mintázatával egyedülálló látvány. A legérdekesebb fák megismerését művészi képekkel illusztrált táblák segítik. Érdemes felkaptatni az arborétum legmagasabb pontjára, a fenyőtobozok tengelyét és pikkelyei csavarvonalas felépítését jelképező kilátóhoz, ahonnan fenséges panoráma tárul a Balatonra. A parkban a kisebbek is garantáltan jól érzik magukat, őket mókuskerék, kötélpálya, pókhinta, igényes fajátékok várják. A növények védelme érdekében kutyákat nem tudnak beengedni, de hamarosan megoldást találnak arra, hogy kényelmesen pihenhessenek, amíg gazdáig a kertben sétálnak.

Fotó: veol.hu

A lépcsők és támfalak miatt babakocsival nem lehet közlekedni a sétautakon, ezért kérésre babahordozót biztosítanak. A fantasztikus környezet mellett egész évben színes programokkal is várják a vendégeket, a kellemes séta után a Folly család saját készítésű szörpjeit és borait kóstolhatják meg a látogatók.