A vaddisznók már a kertben vannak

Egyre gyakrabban jelennek meg a vadak a fonyódi belterületi lakott ingatlanokon. Erre panaszkodtak a helyiek a legutóbbi közmeghallgatáson. Leginkább a vaddisznó gyakori jelenlétét és általa okozott károkat említették.

Hidvégi József polgármester és a hivatal szakemberei a probléma kezelése érdekében tárgyalóasztalhoz ültek a vadászatra jogosult képviselőivel, illetve a tájegységi fővadásszal. Az egyeztetésen elhangzott, hogy az országos szinten is egyre fokozódó probléma súlyát a „vadászszakma” és a vadgazdálkodással foglalkozó tudományos munkatársak felismerték és minden érintett azonos állásponton van, miszerint a belterületi károk kezelésére speciális jogi szabályozást kell alkotni, hiszen a jelenlegi jogi környezetben fogalmilag kizárt, hogy a vadászható vadfajok által okozott károk esetében a vadászati törvényben meghatározott vadkárról beszéljünk.

Mivel a jogi környezet megváltoztatása optimális esetben is évekbe telhet és a megváltozott jogszabályok sem biztos, hogy teljes mértékben adnak megoldást a probléma kezelésére, a szakemberek a vadászterületen a korábbi évek gyakorlatával ellentétben sokkal intenzívebb állománycsökkentést irányoztak elő. Ez a vaddisznó esetében állományának jelentős apasztásához vezet és 2017. november 1. napjától az új vadászatra jogosult tervszámaiban is megmutatkozik, hiszen az elmúlt négy hónapban másfélszer annyi egyedet hoztak terítékre a hivatásos vadászok, mint a korábbi vadászatra jogosult egész évben összesen.

A szakemberek abban is egyetértettek, hogy a belterületi ingatlanok tulajdonosai is segíthetik ezt a vadvisszatartó tevékenységet azzal, hogy ingatlanjaikat körbekerítik, a már meglévő kerítéseiket rendszeresen megvizsgálva kijavítják a meghibásodásokat, illetve a kert végében felnőtt gazos, cserjés részeket rendszeresen karbantartva megakadályozzák, hogy vadrejtő sűrűk alakuljanak ki. Jelentős vadvisszatartó erő lehet, ha a kertek végében kialakított komposztáló dombokat tudatosabban kezelik, illetve időről, időre gondoskodnak a zöldhulladék elszállításáról, annak felhalmozása helyett.

Az önkormányzat és a vadászatra jogosult a jogszabályi kereteken belül minden lehetséges eszközzel fellép a belterületen megjelenő vad visszaszorítása érdekében, azonban kérjük a lakosságot, hogy a belterületen megjelenő, vagy már ott élő vadat ne etessék, ne szoktassák magukhoz, mert ezzel csak fokozzák a vad jelenlétét a belterületen, ami újabb és újabb bejelentéseket eredményez.

A belterületen, a vad által okozott kár megtérítésének ügyében a károsult a Ptk. szabályai szerint fordulhat bírósághoz, azonban sokkal célravezetőbb, ha környezetünkben olyan intézkedéseket teszünk, mellyel visszaszoríthatjuk a belterületi vadállomány életterét.