A tihanyi kálvária hatalmas kálváriája

A tihanyi kálvária a történelem viharait is átvészelte, bár a kommunizmus idején elpusztították, később újjászületett. A kálvária nemcsak vallási emlékhely, hanem a hit és a történelem tanúja is a Balaton vidékén – írja Dr. Kovács Emőke történész, Balaton-kutató a sonline.hu-n.

A Balaton vidékének egyik legszebb és emelkedett hangulatot nyújtó, békés helyszíne, amelyet érdemes nem csak a nagyböjt idején meglátogatnunk, a tihanyi kálvária. Azonban a 20. századi magyar történelem viszontagsága erősen rányomta bélyegét a kálvária történetére.

 

Traktorral vontatták el a stációkat

A tihanyi keresztút a hívek közadakozásából készülhetett el, és 1927. augusztus 15-én szentelte fel Rott Nándor veszprémi érsek. A tihanyi kálvária története történelmi jelentőségű, ugyanis a korábban Tihanyban menedéket lelő IV. Károly egykori magyar király tiszteletére állították. A kálvária az uralkodó és a magyarság Trianon utáni keresztútját is szimbolizálta. Az egyes stációk a vármegyéket jelképezték.

A tihanyi kálvária túlélte a második világháború végének pusztítását. A kommunizmus idején a körmeneteket itt is betiltották, és az országban egyedülálló módon, felsőbb utasításra 1960. május 3-án néhány nap leforgása alatt, szinte barbár módon, elbontották: kötéllel traktorokhoz rögzítették a stációkat, és úgy vontatták el. A helyiek megpróbálták megakadályozni a pusztítást, de rá kellett jönniük, hogy hasztalan.

A korabeli híradások mind hallgattak a szörnyűségről. A kőkeresztek Zalaszentgrótra, majd Sümegre kerültek, ahol napjainkig láthatók.

A rendszerváltoztatást követően Tihanyban újból kezdeményezték a kálvária felállítását, végül 2013-ban szentelték fel, rekonstruálva a régi stációkat, kereszteket és corpusokat.

 

Balatoni keresztutak

A Balaton vidékén a tihanyin kívül még számos, különböző stílusú, de szép környezetben álló keresztutat találhatunk, ilyen a barnagi, a vöröstói, a magyarpolányi vagy a bakonybéli. A régi keresztutakon kívül a Balaton partján található településeken az elmúlt évtizedekben modern, szép kálváriákat alkottak.

  • Kevésbé ismertek a Siófok-Balatonkiliti római katolikus egyházközség keresztúti stációi, amelyek a kiliti templom kertjében láthatók, s 2017 nagypéntekén szenteltek fel.
  • Különös hangulatú a balatonföldváriak kálváriája, amely a XIX. század végén felavatott Boldogasszony-kápolnánál található a földvári Magasparton.
  • A fonyódi templom udvarán is végigjárható a keresztút 2014 húsvétja óta.
  • Vonyarcvashegy 2010-ben csatlakozott a világszerte ismert, ún. fénykeresztállításhoz. Ekkortól látható az a 2,5 méter széles kereszt a kálváriával együtt, amelyet Simon András grafikusművész illusztrációi tesznek emelkedetté.
  • Gyenesdiáson is áll – 2010 óta – egy fénykereszt, körülötte pedig a faoszlopokon grafikákkal díszített stációk.
  • Ábrahámhegyen a Szent László-templom mellett található az a kálvária, amely Csíkszentmihályi Róbert alkotása.
  • A zánkai kálvária a temetőben lelhető fel.

A tihanyi kálvária szomorú története – ha nem is teljesen egyedülálló a kommunista diktatúra idején Magyarországon – nagy sebet ejtett a vidéken. Egyfajta történelmi igazságtétel, hogy napjainkban méltó módon, újból látogatható, és egyúttal a hit győzelmét is szimbolizálja – írja a történész a sonline.hu-n.