A Balaton festőjének, Egry Józsefnek a szülőfalujában nyílt kamarakiállítás (kanizsamediahaz.hu)

Egykor – régi Zalaújlak címmel nyílt kamarakiállítás Egry József szülőfalujában, a nevét viselő emlékházban. A tárlat a Kulturális Örökség Napjaihoz kapcsolódóan, a nagykanizsai Thúry György Múzeum segítségével jött létre.

A „Balaton festője” 1883-ban született Zalaújlakon, emlékének ápolására jött létre 2006-ban az Egry József Alapítvány. Az emlékházat az önkormányzat ajánlotta fel az alapítvány részére, amelynek fő helyiségében a festő munkásságát, valamint Zalaújlak 12 kincsét mutatják be. A Kulturális Örökség Napjai egy nemzetközi kezdeményezés, amelyhez hazánk 1999-ben csatlakozott, mondta el a jelenlegi kiállítás apropóján Klinger László, az alapítvány elnöke.

A tavalyi évben volt az első alkalom, hogy az alapítvány a programnaptárjába felvette ezt a jeles eseményt, akkor nyitottuk meg az Egry emlékkiállítást. Ebben az évben pedig zalaújlaki régi fotókból, a régi utcaképekből, házakból készítettünk egy fotókiállítást – mondta el a kanizsamediahaz.hu-nak Klinger Lászlótól, az Egry József Alapítvány Zalaújlak elnökétől.

A tárlat Kerecsényi Edit jeles néprajzkutató munkáját dicséri, aki 1965-ben járt Zalaújlakon. A jellegzetes népi épületeket lefotózta, felmérte, alaprajzokat készített. A kiállítás létrehozását Száraz Csilla, múzeumigazgató és Kunics Zsuzsanna, történész-muzeológus segítették.

Ilyen épületekkel már csak szabadtéri néprajzi múzeumokban találkozunk. Nem mondhatom, hogy sajnos már nincsenek meg, mert nyilván, akik ezekben a házakban laktak, jogos igényük volt, hogy villany, víz legyen, száraz épületekben éljenek. Én azért tartom fontosnak ezt a kiállítást, mert legalább így visszaemlékezhetünk arra, hogy milyenek voltak ezek az épületek – fogalmazott Klinger László.

A jelenlegi kamarakiállítás egy nagyobb ívű koncepció része, az alapítvány célja egy állandó helytörténeti gyűjtemény létrehozása, és a zalaújlaki értéktár felállítása a településen.