Ebben az évben van a 25. évfordulója, hogy az ENSZ közgyűlése elfogadta a béke kultúrájáról szóló nyilatkozatot és cselekvési programot, amely kimondja: a béke nemcsak a konfliktusok hiánya, hanem pozitív, dinamikus részvételi folyamat, ahol ösztönzik a párbeszédet és a kölcsönös megértés, együttműködés szellemében oldják meg a konfliktusokat. A béke világnapja alkalmából Balatonfüreden a magyar ENSZ Társaság egy nemzetközi diplomáciai találkozót rendez.
A Magyarországra akkreditált női nagykövetek, a hazánkba delegált diplomáciai testületek illetve a magyar kulturális élet képviselői vesznek részt a találkozón, amely a művészet, a költészet erejével lép fel a béke érdekében folytatott párbeszédért – írják a város honlapján.
A nők ecsettel és tollal a békéért című esemény díszvendége Hedva Ser francia szobrászművész, az UNESCO Kulturális Diplomácia Jószolgálati Nagykövete, valamint dr. Judy Kuriansky író, klinikai pszichológus, a Columbia Egyetem professzora.
Összetöredezett világunkban vissza kell találnunk ahhoz, amitől emberek vagyunk. Hiszek abban, hogy a művészet erejével sikerül jobban megérteni egymást, hogy a kultúra a preventív diplomácia erős eszköze. Nem tántoríthat el bennünket semmi attól, hogy minden lehetséges eszközt felhasználjunk a konfliktusok kialakulásának megelőzésében. Tapasztalataim szerint a nők szerepe ebben kulcsfontosságú – vélekedett Bogyay Katalin a Magyar ENSZ Társaság elnöke, a Békenap rendezője.
A programban résztvevő női nagykövetek, a bemutatkozó művészek és költők, Magyarország mellett, 12 országot képviselnek: Argentína, Bosznia-Hercegovina, Brazília, Ecuador, Finnország, Franciaország, Georgia, Libanon, Marokkó, Mexikó, Törökország, USA lesz így jelen az eseményen.
A szeptember 21-én, szombaton tartandó találkozó során az Esterházy-kastélyban egy Nemzetközi Művészeti Vernisszázs és ‘Soft Power Diplomácia’ Fórumot rendeznek, ahol az alkotások bemutatása után kerekasztal-beszélgetést tartanak a Soft Power Diplomácia jelentőségéről, annak legjobb gyakorlatairól. A Szőcs Géza Irodalmi Szalonban pedig az említett országok női költőinek versei a nagykövetek és a díszvendégek tolmácsolásában hallhatók majd.
A program a Magyar Diplomáciai Akadémiával együttműködve, a Sándor Palota támogatásával valósul meg.
Az Egyesült Nemzetek Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezetének (UNESCO) alkotmánya azzal kezdődik, hogy „a háborúk az emberek elméjében kezdődnek, ezért az emberek elméjében kell felépíteni a béke védelmét”. Ez a gondolat keretezi a béke nemzetközi napja idei megtartásának témáját.
A béke nemzetközi napját 1981-ben hozta létre az ENSZ Közgyűlése. Két évtizeddel később, 2001-ben a Közgyűlés ezt a napot az erőszakmentesség és a tűzszünet időszakává nyilvánította.