Irritálnak, zaklatnak, zavaró jelenség, hogy ezen a nyáron is sok a hajléktalan Siófok belvárosában, de a megoldást évek, évtizedek óta nem találja senki – írja a Siófoki Hírek. Sokan reklamálnak a Facebook-on emiatt. Dr. Lengyel Róbert polgármester emlékeztetett: a nyárra szokás szerint más településekről is Siófokra jönnek a fedél nélkül élők.
Sokan reklamálnak a Facebook-on a nyárra ismét felszaporodott létszámú hajléktalan-csapat miatt.
„Zavaró a jelenség, sőt, alkalmanként undorító is, nem kérdés, de a megoldást évek, évtizedek óta igazából nem találja senki – mondta a városvezető.. – Se itt, se máshol. De tegyük rendbe jogilag e témát. Az életvitelszerűen közterületen élő hajléktalanokkal szembeni intézkedés elsősorban is rendőrségi kompetencia. Csak rendőr állíthatja elő őket, városőr nem (az már egy újabb kérdés, hogy az életvitelszerűséget miképp bizonyíthatja a rendőr, vagy ahol nincs hajléktalanszálló, ott hova vigye, miképp oldja meg az orvosi vizsgálatát, a tisztálkodását?).”
„Amennyiben hajléktalanok a közterületen italoznak, vagy a szükségleteiket végzik, magyarul szabálysértést követnek el, akkor és csak akkor, a városőreink is eljárhatnak (azaz feljelenthetnek, de akkor sem állíthatnak elő) és bizony ezt éven át nagy számban meg is teszik (aztán akik nem fizetik ki a bírságot, azokkal leülteti a bíróság, majd szabadulnak és irány ismét az utca…). És bár lehet mindenért a várost, a városvezetést, engem hibáztatni, nem árt alapvető dolgokkal tisztában lenni és nem kéne a saját városunkat pellengérre állítani a nagy nyilvánosság előtt. Fotók készítése helyett akit inzultus ér általuk, vagy ilyet tapasztal, az a 112-es telefonszámon kérjen rendőri intézkedést!”
A polgármester hozzátette: az erőszakos kéregetés is ismét felütötte a fejét. Jelezte ezt a problémát is a rendőrkapitánynak és kérte, hogy amennyiben a létszámhelyzetük engedi, gyalogos járőrök vezénylésével próbáljanak meg javítani a kialakult helyzeten.
A rendőrség válasza
Kérdezte a Siófoki Hírek a rendőrséget is, mit tesznek, mit tudnak tenni a magatartásukkal, viselkedésükkel sokakat irritáló hajléktalanokkal szemben, illetve hogy miképpen lehet bizonyítani, hogy életvitelszerűen használják a közterületet, továbbá ott, ahol nincs hajléktalanszálló (Siófokon csak ősztől tavaszig üzemelő krízismenhely működik), hová lehet „irányítani” őket?
A Somogy Megyei Rendőr-főkapitányság válasza szerint „ha viselkedésével szabálysértést, vagy bűncselekményt követ el, szankciókat lehet vele szemben alkalmazni, bizonyos esetekben elő is lehet állítani. Amennyiben orvosi ellátásra szorul, biztonsági intézkedés keretében gondoskodunk az egészségügyi intézetbe történő beszállítására. A saját életük és testi épségük védelme érdekében a téli időszakban többször és visszatérően ellenőrizzük a rászoruló személyeket.”
Az életvitelszerű közterületi tartózkodás bizonyítása komplex feladat – így a rendőrség. Vizsgálniuk kell többek között, hogy az életvitelszerű tartózkodás a szállásra való visszatérés szándéka nélkül valósul-e meg, vagy a magatartásból arra lehet-e következtetni, hogy a jellemzően lakóhelyül szolgáló közterületen végzett tevékenységet – így különösen alvás, tisztálkodás, étkezés, öltözködés, állattartás – az elkövető a közterületen rövid időnként visszatérően és rendszeresen végzi-e.
Hajléktalanszálló híján a legközelebbi átmeneti szálló Székesfehérváron működik – írja a Siófoki Hírek.