Az ENSZ kezdeményezésére 1993 óta minden év március 22-én tartják a Víz Világnapját szerte a világon. A Balaton-felvidéki Nemzeti Park több programmal és tematikus túrával is készül.
A Víz Világnapjának célja, hogy ráirányítsa a figyelmet a mindenki számára elérhető tiszta víz fontosságára, az édesvízkészletek veszélyeztetettségére és a vizes ökoszisztémák sérülékenységére. A programok során beszélgetünk a vizes élőhelyek jelentőségéről, mélyebben megismerhetjük a területek természetvédelmi vonatkozásait, az elvégzett vizes élőhely rekonstrukciós munkákat.
Víz világnapi túra a Nagyberekben a Fehérvízi-lápon
Március 22-én a Nagyberekben található Fehérvízi-lápon és annak környékén tehetünkj egy sétát, amely nemzetközi jelentőségű vizes élőhely. Nagy valószínűséggel megfigyelhetjük a nagy lilikek és nyári ludak több százas csapatait, találkozhatunk a területen táplálkozó és telelő récefajok sokaságával és az általuk idevonzott ragadozómadarakkal, mint például az itt nagy számban előforduló rétisassal.
Szükséges felszerelés: az időjárásnak megfelelő ruházat, kényelmes túrabakancs (esetleg gumicsizma), távcső
Információ és jelentkezés:
Szász Bence: +36 30 484 5159
Rozsics-Kiss Melinda: +36 30 664 0404
E-mail: berekvilagalatogatokozpont@bfnp.hu
Víz világnapja a Kis-Balatonon – Miként juthatunk információhoz vizeink állapotáról?
Március 22-én különböző víz mintavételezési módszereket próbálhatunk ki a gyakorlatban: Bisel mintavételezés, vízi hálózás, gőtecsapda, rák varsa, teknős csapda bemutatás. Az előzőleg kihelyezett csapdák ellenőrzése, valamint adatok felvétele a biotikai adatbázisba is része lesz a programnak.
Szükséges felszerelés: az időjárásnak megfelelő ruházat, kényelmes túrabakancs (esetleg gumicsizma), távcső
A programon való részvétel térítésmentes, de jelentkezéshez kötött a programot megelőző nap 12:00 óráig.
A program 10 fő jelentkezése esetén indul.
További információ:
Lőkkösné Kelbert Bernadett
kelbertbernadett@bfnp.hu
+36 30 423 4842
Víz Világnapja geotúra: vizek és virágok nyomában a Fekete-hegyen
A március 29-i túra Köveskálról indulunk, hogy megcsodálhassuk a tavaszi vizek és virágok királynéjának ékességeit a vízkeresők útján járva!
Szirmaikat bontogató mandulafákkal szegélyezett szőlők között vezet fel az út a Fekete-hegyre, melynek „szoknyáján” és „gallérján” éltető vizek fakadnak. A fény világából egy időre leszállunk a Vaskapu árok vadregényes sziklavilágának sötét mélyére is, ahol rácsodálkozhatunk a Bakony – Balaton Vulkáni Terület robbanásos vulkáni működésének csodáira, melyet tűz és víz egymást megtermékenyítő, drámai erejű találkozása hívott életre.
Felérve a hullámos bazalt fennsíkra, feketén gondolkodó bazalt tavacskák sokaságára találunk rá, melyek népes élővilágot ringatnak. A vizet egész éven át megőrző nagyobb tavak mellett megleshetjük az erdőben csillogó apró vízállások és az öregfák gyökerei között rejtőző gyűszűnyi méretű miniatűr tavacskák tiszavirág életű világát is. Kis szerencsével felfedezhetjük a kövek közül előtörő, természetes állapotukban meghagyott, úgynevezett „nem foglalt” víz feltörési pontokat.
A Fekete-hegy koronája az Eötvös Károly kilátó, ahonnan a Balaton-felvidék egyik legpazarabb panorámája nyílik a vizektől csillogó Káli-medencére és csodálatos tavunk: a Balaton nyílt víztükrére. Ez a túra kivételes alkalom, hogy tóról forrásra járva megtapasztalhassuk a törvényt: minden természetes víznek saját egyénisége van. Egyéni arca, egyéni hangja, mint nekünk, embereknek. Lássuk, ízleljük és hallgassuk! Vízkereső geotúránk küldetése az ismeretterjesztésen túl, hogy rávilágítsunk: a bölcsesség forrása maga a természet. Ennek a megrendítően gyönyörű, értékes és igaz szépségnek befogadása élmény szinten vezeti el a kisgyermeket és a felnőttet, hogy becsülje, óvja és szeresse legdrágább, egyetemes kincsünket: az életet adó vizet.
Találkozási hely: Köveskál Városkút, GPS: 46.880834, 17.605062
Útvonal (főbb érintett látnivalók): Köveskál, városkút – Nagy Csere-kút – Vaskapu-árok – Bika-tó – Eötvös Károly-kilátó – Öreghegyi-forrás – Köveskál
Előzetes jelentkezés: szükséges, a túra időpontját megelőző nap 20:00 óráig, módja: telefonon vagy e-mailen (telefonszám megadásával)
A túrára maximum 30 főt tudunk fogadni, mely minimum 10 jelentkezése esetén indul!
Geotúra-vezető neve és elérhetőségei:
Sárdy Julianna geotúra-vezető, a Bakony–Balaton UNESCO Geopark partnere
tel.: +36 30 491 0061
e-mail: sardy.julia@gmail.com