Úttörő munka zajlik a Hévízi-csatornán (tvkeszthely.hu)

Az idegen honos és invazív növényektől tisztítják meg a Hévízi-csatornát a Balaton-felvidéki Nemzeti Park munkatársai. A feladat végrehajtása része a Hévízi-tó átfogó tóvédelmi programja című pályázatnak, amelyben a nemzeti park mellett részt vesz Hévíz önkormányzata, a Hévízi Tófürdő és Szent András Reumakórház és a Hévízi-tó Felszín Alatti Vízkészletének Környezetvédelméért Alapítvány. A gyérítés a Hévízi-tó kifolyóján található zsiliptől a 76. sz. közlekedési útig terjed, közel 10 km hosszúságban.

Jelentős növénymennyiséggel kell megküzdeniük a Balaton-felvidéki Nemzeti Park munkatársainak a Hévízi-csatornán. A munkát nehezíti, hogy bár vízhatlan ruhában, mintegy 20 fokos vízben dolgoznak, a víz fenekén lévő lágy iszap nagyon nehézkessé teszi a mozgást. A csatorna idegen honos, invazív növényfajoktól való megtisztítása része a Hévízi-tó átfogó tóvédelmi programjának. Ennek célja a nemzeti park területein található élőhelyek védelme és helyreállítása. A projekt 2017 óta zajlik, a pályázat része, hogy az eredmények bemutatására tanösvényt hozzanak létre mind a tó körül, mind pedig a csatorna mentén.

„Ennek az egyik beavatkozása a Hévízi-tó idegen honos növényfajoktól való megtisztítása. Ez alatt nem az összes tavirózsafajt kell érteni, hanem elsősorban azokat, amelyek veszélyt jelentenek a hazai élővilágra. Ilyenek például a Nimphea Panama Pacific nevű észak-amerikai tündérrózsa hibrid, ilyenek a dél-amerikai, Amazóniai-medencéből származó óriás valiznéria és csavart levelű valiznériafajok, illetve több úszó és lebegő hínárfaj is” – tájékoztatott Sinka Gábor, a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság Nyugat-Veszprém, Kelet-Zala Tájegységének osztályvezetője.

A beavatkozás rendkívül fontos természetvédelmi jelentőséggel is bír. A Hévízi-csatorna ugyanis a Kis-Balaton vízgyűjtő területére ömlik, amelynek vize a Balatont is táplálja. Ezáltal a nem őshonos, invazív fajok a tóban is megjelenhetnek, a szakemberek láttak is már erre példákat. Mindemellett ezek a fajok elnyomják, sőt akár ki is irtják az őshonos növényzetet.

„A ’70-es, ’80-as évektől kezdődően, amikor az akvarisztika egyre népszerűbb hobbi lett, illetve egyre többen engedhették meg maguknak azt, hogy különböző kisebb-nagyobb kerti dísztavakat létesítsenek, onnantól egyre nagyobb volt az igény arra, hogy különböző tavirózsákat termesszenek, illetve különböző trópusi vízinövény fajokat az akvaristák számára tenyésszenek.” – emelte ki a szakember.

Így került hazánkba a kékvirágú tündérrózsa is, amely az elmúlt évtizedekben kiszorította más fajtársait a tóból és a csatornáról is. A növényre ugyanis az jellemző, hogy sokkal ellenállóbb a sérülésekkel szemben és rendkívül gyorsan és hatékonyan képes szaporodni. A nemzeti park szakemberi úttörő munkát végeznek, ilyen átfogó tisztítás ugyanis még nem volt a csatornán.

„A csatornának azért nem jó, ha idegen honos növényfajok vannak benne, mert azok a hazai fajok elől foglalják el az életteret és azokat szorítják ki innen. Kiszorítják azokat a múlt század elején betelepített idegen honos fajokat, mint például a fehér virágú nílusi tündérrózsa, az indiai vörös tündérrózsa, amely Hévíz város címernövénye is, illetve a kisvirágú fehér tündérrózsa, amit még anno, a múlt század elején Lovassy Sándor telepített ide Pünkösdfürdőről, ahol azóta az állománya már kipusztult”- tájékoztatott Sinka Gábor.

A szakemberek kézi munkával dolgoznak ott, ahol jelentős megóvandó növényállomány van. Emellett azokon a területeken sem lehet gépi munkát végezni, ahol magasfeszültségű vezetékek futnak vagy a lápos terület nem teszi lehetővé a nehéz gép közlekedését. Vannak azonban a csatornának olyan szakaszai, ahol lehetőség van a gépi munkára, ez jelentősen megkönnyíti és meg is gyorsítja a feladat befejezését. A nemzeti park munkatársai nagyjából a csatorna felénél járnak. Azt mondják, most mintegy 80%-át tudják eltávolítani a nem kívánt növényzetnek – a Keszthelyi TV híradása szerint.