A Balaton élővilága ihlette azokat a textileket, amelyekből a balatonfenyvesi polgármesteri hivatalban nyílt tárlat. Kalocsa Ildikó patchwork technikával készült munkái a hónap közepéig várják az érdeklődőket.
A kaposvári Kisfaludy tagiskola egykori vizuális kultúra tanára régóta a fonalak és textilek bűvöletében él. A horgolás, kötés, szövés, hímzés tevékenységnek mindegyikét jól ismeri és kedveli. Néhány éve viszont rátalált arra a technikára, amelyben alkotói fantáziája kiteljesedik és művészi szintre emelkedik.
Első munkáim vezettek el a patchwork varázslatos világába – mesélte. – Ez a műfaj rendkívül sokrétű, a tradicionális foltvarrástól kezdve a modernig, a használati tárgyakon – takarókon, párnákon, táskákon, faliképeken – át a művészi szintű képekig. Az a csodálatos benne, hogy a textilművészet rengeteg technikája alkalmazható egy-egy kép elkészítésénél, a batikolás, kézi, gépi tűzések, hímzések, gyűrődések, gombok, flitterek, zsinórok alkalmazása – mondta el az alkotó. – Elsősorban én is az évek során összegyűjtött, már nem használható textilekből tervezem a munkáimat, kiegészítve fonalakkal, hímzésekkel. Pár éve Polyák Ildikó nemzetközileg is elismert qiulitművész kurzusán vettem részt és sajátítottam el a technika alapjait. Azóta a fantáziámra hagyatkozva születnek a dekoratív textilek. Nagyon szeretem a színes, gazdagon hímzett felületeket, a fonalak által keltett lüktetést és mozgalmasságot – tette hozzá az alkotó, akinek balatonfenyvesi Saját Balaton című kiállításán több olyan munka is szerepel, amelyet a víz közelsége ihletett.
A kékek és zöldek ezer árnyalata között megbújó, gazdagon hímzett halak játéka teszi izgalmassá a felületeket, amelyek mindegyike türelmes és aprólékos munkamódszerről árulkodnak.
A teljes cikk itt elolvasható.