Szankcionált a médiatanács sorozatos burkolt reklám miatt (mti)

Két körzeti kereskedelmi tévé, a Balaton Televízió és a d1 Tv médiaszolgáltatóját is szankcionálta heti ülésén a médiatanács burkolt reklám sorozatos közzététele miatt – közölte a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH).

Azt írták, a testület emellett meghosszabbította a karcagi Aktív Rádió jogosultságát, ideiglenes hatósági szerződést köt a Helikon Rádióval, valamint engedélyt adott az LB Rádió Kft.-nek, hogy elhalassza a hajdúsági médiaszolgáltatásainak megkezdését.

A televíziós egészségügyi magazinműsorok célvizsgálatában a d1 Tv műsorszolgáltatójára, a Domino Tv Műsorszolgáltató Zrt.-re harmincegyszer közzétett burkolt reklám miatt 155 ezer forintos bírságot szabott ki a médiatanács, mert egy magazinműsorban a műsorvezető-szerkesztő rendre a saját vállalkozása által gyártott termékeket ajánlotta, illetve azok elérhetőségét tüntették fel, míg egy másik műsorban a vendégszakértők telefonszámát és honlapcímeit jelenítették meg.

A Balaton Televízió egy októberi magazinműsorában törvénybe ütközően népszerűsítette egy delikáteszüzlet termékeit, ezért a testület figyelmeztette a médiaszolgáltatót, hogy működjön jogszerűen és tartózkodjon a további jogsértésektől. A tévé emellett 90 ezer forintos bírságot kapott, mert támogatói üzenetben burkolt reklámozást folytatott, illetve – szintén burkolt reklámként – egy autós műsorszám után főcím nélküli reklámblokkot sugárzott.

A médiatanács lezárta a műsorkvóták 2016-os teljesítésére vonatkozó, rádiókkal szembeni hatósági eljárásokat. A jogsértések miatt a testület összesen hat körzeti, egy helyi, illetve két kisközösségi rádió esetében szabott ki bírságot 83,5 és 12 ezer forint közötti értékben. A grémium a bírságok differenciálásánál figyelembe vette, hogy hány kategóriát érintett a jogsértés, milyen mértékben tértek el a vállaltaktól, illetve alkalmazott-e a testület az adott szolgáltató ellen bírságot vagy egyéb szankciót az elmúlt három évben.

A médiatanács 2023. március 29-éig meghosszabbította a Karcag 93,8 MHz-en szóló, helyi Aktív Rádió médiaszolgáltatási jogosultságát.

Nem újította meg ugyanakkor a Veszprém 95,1 MHz-en működő, szintén helyi vételkörzetű, az FM4 Rádió Kft. üzemeltetésében álló Mária Rádió Völgyhíd jogosultságát, mert korábban megállapította, hogy az adó ismételt jelleggel megszegte a médiatörvény rendelkezéseit, így jogszabályi akadályba ütközik a jogosultság meghosszabbítása.

A Miskolc-Avas 88,7 MHz kisközösségi rádió, a Code FM hatósági szerződését – az üzemeltető, Kalló Gyula médiaszolgáltató beadványa után – a testület közös megegyezéssel megszüntette.

Helikon Rádió kérelmére a tanács a január 13.-március 14. közötti időszakra ideiglenes hatósági szerződést köt a médiaszolgáltatóval a Keszthely 99,4 MHz és a Nagykanizsa 95,6 MHz helyi rádiós frekvencia használatáról, tekintve, hogy a frekvenciákhoz kapcsolódó új pályázati eljárások még nem zárultak le.

Hozzájárult a testület, hogy az LB Rádió Kft. – egy hónap halasztással – legkésőbb február 1-jén kezdje meg médiaszolgáltatását a Hajdúböszörmény 98,9 MHz, a Hajdúnánás 93,3 MHz és a Hajdúszoboszló 100,6 MHz helyi frekvencián.

Felidézték, hogy még a médiatanács jogelődje, az Országos Rádió és Televízió Testület dolgozta ki a médiaszolgáltatás megkezdésének halasztását engedélyező gyakorlatot, amelyet azóta is következetesen alkalmaz a grémium, ha a kérelmeket határidőben és kellőképpen alátámasztva terjesztik elő.

Azt írták, 2011 óta összesen harminchatszor fordult elő, hogy a testület hasonló ügyben hozott döntést, legutóbb tavaly augusztusban, a Mária Rádió Savaria esetében, a Szombathely 88,4 MHz-en.

A jogosultság időtartama ugyanakkor nem a szolgáltatás megindulásától, hanem a hatósági szerződés megkötésétől kezdődik, és a pályázatot elnyert szolgáltatóknak már a szerződés megkötésének időpontjától fizetniük kell a médiaszolgáltatási díjat is – olvasható a közleményben.