Pénz kérdése az illegális balatoni horgászkarók és stégek teljes felszámolása

A nyolc hajóval és jelenleg 79 taggal rendelkező Balatoni Vízi Polgárőr Egyesületnek kapacitása lenne, de forrása nincs elég, hogy a Balaton teljes partvonalán összeszedjék a szabálytalanul kihelyezett horgászkarókat és felszámolják az illegális stégbejárókat a vízüggyel karöltve – közölte az egyesület elnöke a HírBalatonnal.

A Balatonból július 19-án kiszedett horgászkarók (Forrás: Facebook/Balatoni Vízi Polgárőr Egyesület)

 

Kerekes Péter elmondta, tavaly indult egy összefogás az ügyben Gyenesdiás kezdeményezésével a vízügy, az önkormányzat és a vízipolgárőrség részvételével. Azóta öt tóparti önkormányzattal (Keszthely, Gyenesdiás, Vonyarcvashegy, Balatonberény és Szigliget) sikerült együttműködési megállapodást kötniük, amelyektől településenként 100-150 ezer forint támogatást kapnak a feladatra. Arról is beszámolt, hogy Balatongyörökön a képviselőtestület nem szavazta meg a polgármester előterjesztését egy ilyen szerződés megkötéséről, több tóparti önkormányzat pedig forrás szűke miatt egyelőre csak elvi szinten támogatja őket. A vízi polgárőrök ingyen önkénteskednek, de a hajók üzemeltetése pénzbe kerül, ezért kell a támogatás – tette hozzá.

Két volt rendőrségi hajót, három motorost üzemeltetünk, van még két csónakunk és egy vitrolásunk. A tagságból 12 fő hivatásos kisgéphajó vezetői engedéllyel is rendelkezik

– számolt be a tógazdálkodási, vagyonvédelmi, bűnmegelőzési feladatokat és vízi programok biztosítását is ellátó egyesület vezetője.

Kitért arra is, hogy a napokban 154 horgászkarót távolítottak el a Gyenesdiás és Vonyarcvashegy előtti vízterületről, amely munkát a következő héten Keszthely és a Zala-torok irányába folytatják.

– A szabálytalanul kirakott horgászkarók az emberekre és a hajókra veszélyesek, az illegális horgászstégek többnyire a természetet károsítják vagy közterületet bitorolnak, ezért fontos tenni ellenük – hangsúlyozta. Megjegyezte, ezek felszámolására a vízügynek hosszú évek óta nincs elég eszköze és forrása, de az összefogás előrelépést hozott az ügyben, amit a horgásztársadalom többsége is támogat.

 

Az illegális partfeltöltések felszámolása is feladat

Lombár Gábor, az önkormányzatokat tömörítő Balatoni Szövetség elnöke, Balatonfenyves polgármestere üdvözlendőnek és támogatandónak tartja, hogy érdemi lépések történnek a szabálytanságok felszámolására. Közölte, amint Balatonfenyves is el tud különíteni forrást a célra, csatlakozik az összefogáshoz, amelynek tevékenysége a reményei szerint az illegális partfeltöltések felszámolására is kiterjed majd.

„A tóparti önkormányzatoknak nemcsak feladata, hanem kötelessége is fellépni az emberek épségét és a tó élővilágát veszélyeztető tevékenységek ellen”

– fogalmazott. Emlékeztetett arra, hogy Balatonfenyves példát akart mutatni az illegális partfeltöltések felszámolásában, felmérve a közel 8 kilométeres partszakaszát. „2020 végén 35 ilyen ügyben tettünk bejelentést, de sajnos a hatóság tétlen, érdemi lépés azóta sem történt egyik esetben sem” – mondta.

A vízügy, a vízipolgárőrség és az önkormányzatok összefogásának remélhetőleg egyre nagyobb visszatartó ereje lesz, mert az elmúlt években szaporodtak a szabálytalanságok, ezért is sürgető lenne minél hatékonyabban fellépni ellenük – tette hozzá.

 

A vízügy számít az önkormányzatokra és a civilekre

A Balaton mederfenntartói jogosultságaival rendelkező Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság év elején azt nyilatkozta az MTI-nek: „A Balaton egyik partszakaszán tavaly példa értékű összefogás segítette a vízügyet a mederben hagyott akadályok és illegális stégek teljes felszámolásban”.

Csonki István, az igazgatóság vezetője hangsúlyozta: ahhoz, hogy a megkezdett nagyszabású munka minél hatékonyabban folytatódhasson idén, a vízügynek szüksége van a szárazföldi részen jogosultságokkal rendelkező önkormányzatok, valamint a helyi civil szervezetek segítségére. Annál is inkább, mert az alapvetően más feladatokat ellátó vízügynek erre a speciális feladatra csak szűkös anyagi és eszközforrás áll rendelkezésre – tette hozzá.