Kerámia a Balatonnál: ötven éve gyúrják az agyagot Keszthelyen (zaol.hu)

A keszthelyi Goldmark Károly Művelődési Központ Kerámia műhelye idén ünnepli fennállásának ötvenedik évfordulóját. A műhely a hagyományos kézművesség átörökítésének egyik központjává vált a Dunántúlon, lehetőséget adva az érdeklődők számára, hogy megismerjék a kerámiakészítés ősi mesterségét és közösségépítő erejét.

A keszthelyi kerámia műhely 1974 óta várja azokat, akik érdeklődnek a fazekasság művészete iránt.

Kerámia műhely a kezdetektől

A kerámia műhelyt 1974-ben alapította Őszi Béla, a Balatoni Múzeum restaurátora, a Goldmark Károly Művelődési Központ támogatásával. Az alapítás után Simon Edit keramikus, fazekas és népi iparművész vette át a vezetést, aki azóta is fáradhatatlanul irányítja a csoportot. A műhely az évek során jelentős alkotóközösséggé nőtte ki magát, ahol a hagyományos kézműves technikákat őrzik és adják tovább a következő generációknak.

A műhely fejlődése és új helyszíne

Az első években a műhely a színház alagsorában működött, majd 2000-ben a Festetics-kastély közelébe, a Mosóházba költözött, ahol modern eszközökkel gazdagodott a felszerelés. A műhelyben elektromos és tradicionális lábbal hajtható korongok, valamint egy új kemence is rendelkezésre áll, így a résztvevők többféle technikával ismerkedhetnek meg.

Elismerések és sikerek a hazai és nemzetközi színtéren

Az évek során a műhely tagjai számos rangos hazai és nemzetközi díjat nyertek el. Részt vettek a Betlehemi jászol kiállításon, az Országos Népművészeti Pályázatokon, és különféle országos fazekas fesztiválokon, ahol kiváló eredményeket értek el. A közösség tagjai közül többen a Népi Iparművész címet is megszerezték, amely az elkötelezett és színvonalas munkájuk elismerése.

A cikk folytatása itt elolvasható.