Az Országos Kéktúrához hasonló túraútvonal jön létre kerékpárosok számára. A Horizont elnevezésű, mintegy 1500 kilométeres kerékpáros útvonal számos kulturális és természeti látnivalót köt össze Szentgotthárdtól Tokajig. Kezdő és haladó bringások számára egyaránt nagyszerű aktív kikapcsolódási lehetőséget biztosít majd Magyarországon.
A Horizont projekt célja egy Magyarországot átszelő, szakaszonként teljesíthető erdei kerékpáros kalandtúra-útvonal kialakítása. A 26 szakaszosra tervezett, összesen mintegy 1500 kilométeres útvonal Tokaj és Szentgotthárd között, elsősorban hegységeinken és dombos tájainkon halad számos kulturális és természeti látnivaló mentén, így aktív kikapcsolódás keretében segít megismerni hazánk szépségeit. A Horizont pontos hossza még nem ismert, hiszen vannak olyan szakaszok, amelyeknek még nem véglegesek a tervei.
A Horizont vegyes burkolatú utakon – aszfalton, murvás utakon, erdei ösvényeken – halad, és teljes egészében már létező infrastruktúrát vesz igénybe, vagyis nem kell, illetve kellett hozzá új utakat építeni.
“Az Országos Kéktúrához hasonló kerékpáros túraútvonalról van szó, amelynek sok szakasza terepen vezet majd. Aki a teljes útvonalat végig szeretné tekerni, annak érdemes alaposan felkészülnie erre a kihívásra, mert a körülbelül 1500 kilométeres táv szintkülönbsége összesen eléri a 20 ezer métert. Vagyis a szakaszok nem kerülik el a hegyeket és dombokat, ezért az útvonal bizonyos részeihez jó erőnlétre van szükség. Ugyanakkor olyan, könnyű szakaszok is vannak, amelyeknek a kezdő bringások is bátran nekivághatnak.”
-fogalmazott a holmozogj.hu oldalnak Pénzes Erzsébet, a Magyar Kerékpáros Turisztikai Szövetség elnöke.
A szakaszok átlagosan 60-70 kilométer hosszúak (lesznek), pecsételőpontokat érintve lehet majd ezeket teljesíteni. A pecséteket digitális formában, egy erre a célra fejlesztett telefonos applikáció segítségével tudják majd rögzíteni a bringások.
“A kerékpározás egyre népszerűbb Magyarországon és fontosnak tartjuk, hogy ne csak az ismert kerékpárutakra irányítsuk rá a bringások figyelmét, hanem megismertessük velük a kevésbé népszerű, ugyanakkor rejtett értékeket kínáló útvonalakat is. Nagyszerű kerékpáros úti célok és útvonalak vannak a Balaton háttérterületein, a Fertő-tó környékén, a Felső-Tisza vidékén és a Körösök Völgyében is, a Horizont ezek egy részét is érinti”
– mondta Pénzes Erzsébet.
A Horizont útvonalon elsőként a Nagyoroszi és Bakonybél közötti szakasz kitáblázása és jelölése, valamint az applikáció készül el várhatóan 2025 tavaszára, addig az útvonal tesztelése és engedélyeztetése zajlik. Azoknak sem kell aggódniuk azonban, akik a klasszikus, papíralapú tájékozódást kedvelik, mert a későbbiekben nyomtatott pecsételőfüzetet és igazi, kézzel fogható pecséteket is terveznek a Horizont útvonalhoz.