Füreden adják át az európai környezetszépítő verseny díjait (balatonfured.hu)

Balatonfüreden rendezik meg az Európai Virágos Városok és Falvak versenyének díjkiosztóját. A két év kihagyás után újra megrendezett Entente Florale Europe nemzetközi környezetszépítő megmérettetésen hat ország versenyez egymással, hazánkat Székesfehérvár, Orfű és Veresegyház képviseli.

 

A Covid járvány miatt utoljára 2019-ben rendezték meg az Európai Virágos Városok és Falvak versenyét, így az idei kiírásra rekordszámú nevezés érkezett – írja a balatonfured.hu.

Az ír Christy Boylan tájépítész vezetésével hattagú nemzetközi zsűri járta végig a nevező településeket. Orfűn a természeti környezet megőrzését és a fenntartható, minőségi turizmus eredményeit, a falu léptékét jóval meghaladó ökocentrum kialakítását méltatta a zsűri. Veresegyházon a kortárs építészet a helyi városképbe épülésére, valamint a fenntartható energiagazdálkodás, a saját tulajdonú termálvízre alapozott energiaellátás jelentőségére hívta fel a figyelmet a szakmai testület, míg Székesfehérváron a Sóstó Természetvédelmi terület került a figyelem középpontjába, amely egy a kortárs kertépítészeti eszközökkel kialakított magas színvonalú bemutatóhely. A történelmi belváros egyedülálló építészeti öröksége és felújított szabadterei szintén elnyerték a szakemberek tetszését.

A magyar települések mellett az alábbiak vesznek részt a versengésben: Ausztria (Bad Sauerbrunn), Belgium (Diksmuide), Csehország (Dobrochov), Németország (Bollstedt), Írország (Keadue, Dalkey). Részletek itt.

A szeptember 24-én rendezendő eredményhirdetésre hat ország, 250 képviselőjét várják a szervezők. A Balatonfüredre érkező delegációk számos programon vesznek részt, meglátogatják a város több kulturális intézményét, de sétát tesznek a Koloska-völgyben illetve a Vadasparkban is. Részt vesznek a látványos reformkori felvonuláson, a Vitorlás téren pedig külön pavilonokban mutatkoznak be.
A verseny díjátadó ünnepségét este hat órakor tartják az Anna Grand Hotel dísztermében.

z Európai Virágos Városok és Falvak versenye (Entente Florale Europe) Európa legnagyobb múltra visszatekintő versenye. A kezdetek Franciaországba nyúlnak vissza, ahol 1959-ben rendezték meg az első olyan megmérettetést, amelyen a települések környezetük szépségét mérték össze. A verseny hamar népszerű lett, az angolok is úgy gondolták érdemes csatlakozniuk a kezdeményezéshez. A Royal Horticultural Society, a Királyi Virágtermesztő Társaság, hamarosan elkezdte virágba borítani az Egyesült Királyságot. 1975-ben elérkezett a pillanat, hogy a két ország a virágok jegyében versenyre hívja ki egymást. A verseny az Entente Florale Europe nevet kapta, az egykori Entente Cordiale emlékére. Ez a szövetség azonban erősebbnek és hosszabb életűnek bizonyult történelmi elődjénél.
Ma már 9 ország vesz részt benne (Ausztria, Belgium, Csehország, Hollandia, Írország, Magyarország, Németország, Olaszország, Szlovénia) és már túllépett az első évek pusztán a virágokra szorítkozó szempontjain. A tét a fenntartható fejlődés, a természetes táj megőrzése, a racionális vízgazdálkodás, a korszerű hulladékfeldolgozás, az épített és természeti örökség megőrzése, gyarapítása, de legfőképp olyan kulturált, virágokkal, zöld növényekkel díszített tiszta környezet megteremtése, amely a települést az eljövendő generációk számára is széppé és élhetővé teszi.

Magyarország a turisztikai szakma kezdeményezésére 1990-től a Közép-Kelet Európai térségből elsőként csatlakozott az európai versenyhez és egyben a régió legsikeresebben szereplő országa. Az elmúlt több, mint két évtizedben a magyar települések tíz arany (Balatonfüred, Siófok, Géderlak, Kaposvár, Lipót, Nagyatád, Eger, Gyula, Balatongyörök, Tihany, Veszprém), huszonkilenc ezüst, tíz bronz és tíz Európa-díjat nyertek.