2021. szeptember 28-án Felkészülés az éghajlatváltozás okán várható természeti jelenségekre, természeti és kulturális örökségünk védelmére címmel szemléletformáló rendezvényt szervez a Balaton Fejlesztési Tanács (BFT) munkaszervezete a siófoki polgármesteri hivatalban. Az előadók között lesz a siófoki obszervatórium vezetője, a balatoni nádtérképeket több évtizede készítő szakember, a balatoni vízirendészet kapitánya, egy geológus és egy katasztrófavédelmi szakember.
Az éghajlatváltozásnak a természeti és kulturális örökségre gyakorolt nemzetközileg elismert hatása ellenére, annak védelméről és megóvásáról még nem kellően és megfelelően foglalkoznak a nemzetközi szakpolitikák. A nemzetközi projekt célja: a kulturális örökség és erőforrások fenntartható használatának javítása, az éghajlatváltozással összefüggő szélsőséges/rendkívüli események hatása miatt veszélyeztetett természeti és kulturális örökség megőrzése és kezelése a politikai döntéshozók, a közigazgatási szervek, a magánszektor és társadalmi szereplők együttműködése és koordinációs fellépése révén.
A rendezvény célja, hogy a résztvevők új ismeretekkel gazdagodjanak, tájékoztatást kapjanak a STRENCH projekttel és a Balaton térségében az elmúlt években tapasztalt szélsőséges időjárási eseményekkel, a természeti és kulturális örökségünk sérülékenységével, az itt élők és a vendégek biztonságát fokozó prevenciós eljárások fejlesztésével, a magaspartok, nádasok védelmével, katasztrófa kockázatokkal kapcsolatban.
A nemzetközi projekt 2020. márciusban indult. A rendezvényt elsősorban személyes részvétellel szervezik, védettségi igazolvány felmutatása mellett az aktuális szabályozásoknak megfelelően, siófoki helyszínen, azonban ha a kormányzati intézkedések ezt nem teszik lehetővé, akkor online formában szeretnék lebonyolítani a zoom webinar szoftver alkalmazásával.
A személyes részvételű rendezvény helyszíne: Siófok Város Polgármesteri Hivatal (Fő tér 1.) Földszinti nagyterem.
A rendezvényt a Balatoni Integrációs Közhasznú Nonprofit Kft. a STRENCH közép-európai projekt részeként szervezte meg.
A tervezett program:
9.30 – 10.00 Regisztráció
10.00 – 10.10 Köszöntő és a STRENCH – A veszélyeztetett kulturális örökség ellenálló képességének erősítése elnevezésű nemzetközi projekt rövid bemutatása Balatoni Integrációs Közhasznú Nonprofit Kft.
10.10 – 10.30 Az éghajlatváltozás érzékelhető hatásai, a szélsőséges jellemzők és a prognózis A Balaton meteorológiai jellemzőinek változása Az éghajlatváltozás okán érintett paraméterek és a változások jellege, mértéke Az előrejelzés pontosságát befolyásoló tényezők Az elmúlt évek szélsőséges időjárási eseményei a Balaton körzetében Dr. Horváth Ákos kirendeltségvezető, OMSZ Viharjelző Obszervatórium
10.30 – 10.50 Balatoni természeti és kulturális örökségünk sérülékenysége – Mit hozhat az éghajlatváltozás? Mit és hogyan védjünk? Nemzeti park, természetvédelmi területek, természeti emlékek, Natura 2000 területek, Ramsari területek Kulturális és természeti értékeink leltára Balaton, mint kulturtáj Vonzó élettér és ökoturizmus Mit jelent a fenntartható és versenyképes turizmus? Puskás Zoltán igazgató, Balaton –felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság (felkérés alatt)
10.50 – 11.10 Felkészülés az éghajlatváltozás okán várható természeti jelenségekre, az itt élők és a vendégek biztonságát fokozó prevenciós eljárások fejlesztése A személyes felelősség é felkészültség fontossága Az innovatív infokommunikációs technológiák adta lehetőségek A (víz)biztonságért felelős szervezetek fejlődő tevékenysége Együttműködés az önkormányzatokkal, a szolgáltatókkal és a vendégekkel Horváth László r. ezredes, kapitányságvezető, Balatoni Vízirendészeti Rendőrkapitányság (felkérés alatt
11.10 – 11.30 Kávészünet
11.30 – 11.50 Csodálatos magaspartok és löszterületek – Hogyan védjük? Hol, mikor hogyan alakultak ki? Kik és mi veszélyezteti azokat? Mit tegyünk, hogy unokáink is lássák? Kraft János geológus, Baranya Megyei Kormányhivatal Hatósági Főosztály Bányászati Osztály (felkérés alatt)
11.50 – 12.10 Mit védenek a nádasok? Berek, nádas, vízi világ – romló állapotok Ember, törmelék, feltöltés, lejárók, stégek Dr. Pomogyi Piroska hidrobiológus, Országos Vízügyi Főigazgatóság
12.10 – 12.30 Sérülékenység és kockázatok Kockázatok és mellékhatások Szélsőséges időjárás és kockázatértékelés Térképeken a veszély (kulturális és természeti környezet) A jó bornak is kell a cégér! Komplex rendszerek (kulturális tájak, történelmi, régészeti területek), a korai előrejelző rendszerek és a katasztrófákra való felkészülés Heizler György ny. tű. ezredes, Magyar Tűzoltó Szövetség
12.30 – 13.00 Kérdések és hozzászólások
13.00 – 14.00 Ebéd
14.00 Rendezvény zárása