A Balatonon létesíthető csónakkikötők, sólyák, csónakkikötő stégek és egyéb vízi építmények létesítésének módjáról, valamint a már meglévő, de nem engedélyezett csónakkikötők fennmaradási lehetőségeiről tartottak szakmai előadást a közelmúltban Balatonakalin. Az új jogi szabályozásban esélyt kaptak az eddig csak megtűrt csónakkikötők a legalizálásra, ami előrelépés a korábbi évekhez képest, de – mint arról a hirbalaton.hu beszámolt – továbbra sem megoldott a csónakkikötő-hiány a Balatonon.
A bbhsz.hu beszámolója szerint a Bakony-Balaton Horgász Szövetség a helyi önkormányzattal együttműködve – tizennégy balatoni érdekeltségű tagegyesületének vezetőjét, az érintett önkormányzatok polgármestereit valamint a Balatoni Horgászegyesületek Szövetségének elnökét és elnökhelyettesét hívta meg a balatoni horgászcsónak kikötők létesítésének lehetőségeivel foglalkozó munkaértekezletére, Balatonakaliba.
Az aktuális jogi helyzetről Varga László, a Közép-dunántúli Vízügyi igazgatóság Siófoki Kirendeltségének tószabályozási referense tartott előadást. Beszámolt arról is, hogy a Magyar Állam ebben az évben rendezni kívánja a csónakkikötők helyzetét, ennek érdekében a horgászcsónak kikötőket használó és eddig engedéllyel, szerződéssel nem rendelkező horgászegyesületeknek is mederhasználati és vízterület használati szerződéseket kell kötni. A meglévő, de nem legalizált csónak kikötőket záros határidőn belül engedélyeztetni kell. Azon balatoni vízterületeken, ahol a hamarosan hatályba lépő új rendezési terv kikötők építését engedélyezi, ott a létesítésre az illetékes önkormányzatok közreműködésével, hozzájárulásával van lehetőség.
Nagyobb a gond abban az esetben, ha a rendezési terv térképe nem tartalmazza a kikötők létesítésének lehetőségét, még esetleg ott sem ahol évek vagy évtizedek óta „megtűrt” csónak kikötő működik. Ebben az ebben az esetben az érintett egyesületeknek a helyi önkormányzatokkal közösen kell a kikötő építésre lehetőséget biztosító tervváltoztatásra javaslatot tenni az ügyben illetékes minisztérium felé.
Ezeknek a módosító indítványoknak a beadási határideje 2019. március 15. Ez a közeli időpont halaszthatatlanná teszi az érintett egyesületek és önkormányzatok gyors és együttműködő cselekvését.
A munkaértekezleten Matluka-Liktor Erzsébet vízépítő mérnök tájékoztatást adott a csónakkikötők létesítéséhez szükséges tervekről, szakhatósági engedélyekről.