Civilek kérik, hogy vonják be őket a balatonföldvári kikötő-terv felügyeleti vizsgálatába

Dr. Orbán Balázshoz, a Miniszterelnökség parlamenti és stratégiai államtitkárához fordult egy civil szervezet kérve, hogy vonják be őket az új balatonföldvári kikötőépítéssel kapcsolatban indult törvényességi felülvizsgálatba, és a döntéskor vegyék figyelembe az álláspontjukat. 

Mint arról hírt adtunk, pár napja Witzmann Mihály országgyűlési képviselő tette közzé közösségi oldalán, hogy kezdeményezésére felügyeleti vizsgálat indul a Balatonföldvárra tervezett kikötő ügyében, amelynek célja a beruházással kapcsolatos kérdések tisztázása. A képviselő kifejtette a pro és kontra álláspontokat is az ügyben.

Itt írtunk arról korábban, miért megosztó a földvári kikötőterv.

A hírt örömmel fogadó Mosolygó Balatonföldvárért Egyesület közösségi oldalán megjelent friss levél szerint a helyi lakosokat és üdülőtulajdonosokat tömörítő civil szervezet most arra kéri az illetékes államtitkárt, tegye lehetővé részvételüket a felülvizsgálatban, kapjanak lehetőséget álláspontunk ismertetésére.

Levelükben egyebek közt sérelmezik, hogy a földváriak csak 2020 decemberében ismerhették meg a kikötőterv műszaki tartalmát és a látványterveket, a Veszprémi megyei kormányhivatal előzetes eljárást indító közleményéből, holott az ügy egy évvel korábban indult.

„Az eltelt évben még négy határozatot hoztak az ügyben, közülük három – a rendkívüli állapotra tekintettel – polgármesteri határozat. Ezekkel a határozatokkal a kikötőépítés terve anélkül vált véglegessé, hogy a helyieknek legalább egy látványtervet mutattak volna, mi készül. Csak 2020 decemberében szembesültünk azzal, hogy a beruházás a jelenlegi strand teljes partszakaszának kikötő céljára történő elvételét jelenti. Azóta a beruházóval, a Balabo kft-vel építési koncessziós szerződést is kötött a polgármester” – áll a levélben.

A civilek arra is kitérnek, nem tudják, hogy az eljárás jogszabályszerű-e, de sérelmesnek tartják, hogy mindez a földváriak megkérdezése nélkül történt. Sérelmüket növeli, hogy a beruházást pályázaton elnyert támogatásból, azaz közpénzből tervezi megvalósítani a cég – fogalmaztak.

Az egyesület szerint egy balatoni kikötőépítés számos környezetvédelmi problémát fölvet. A Veszprém megyei kormányhivatal a Balabo kft. által készíttetett tanulmányok alapján ugyanakkor 2021 januárjában azt a határozatot hozta, miszerint nem szükséges környezeti hatástanulmányt készíteni a beruházásról, mert „a tervezett tevékenység megvalósítása esetén nem feltételezhető jelentős környezeti hatás”.

Álláspontunk szerint viszont a balatoni kikötőkkel kapcsolatos legfőbb problémát, az iszaposodást és ennek az élővilágra ható káros következményeit hatástanulmányban kellene vizsgálni. Ezért egyesületünk polgári peres eljárásban támadta meg a határozatot. A perindítást alátámasztó érveink közül a legegyszerűbb, hogy a Balabo kft. áramlástani tanulmányának készítői se vállalták, hogy az iszaposodást és káros következményeit minősítsék

– írják.