Bejött az előrejelzés – jelentősen megbillent a Balaton víztükre (fotók, videó)

A kitartóan erős szél áttolta a keleti medencébe a Balaton vizét. Hétfőn, a 112 centiméteres átlagos vízszinthez képest Balatonfűzfőnél délben 154 centiméteres, Keszthelynél két órával később 63 centiméteres vízállást mértek. Az egy időben mért adatok 13 órakor mutatták a legnagyobb, 82 centiméteres különbséget – a vizugy.hu adatai szerint. (Itt érhető el az Időkép mai felvétele egy keleti partszakaszról.)

A kacsák élvezik, hogy Balatonalmádi partja víz alá került (Fotó: OMSZ FB/Kőrös Anikó)

Keszthelynél pedig eltűnt a víz a Balaton medréből (Fotó: Facebook/Kassai Zsuzsanna)

Múlt héten az OMSZ (Országos Meteorológiai Szolgálat) már előre jelezte, hogy ilyen jelenségre számíthatunk, akkor még csak félméteres vízállás-különbséget vetítettek előre. Mint akkor írták, a „DNY-ÉK irányban 80 km hosszú, sekély tó medre ideális ahhoz, hogy a tó hosszanti keresztmetszetével párhuzamosan fújó délnyugati, vagy északkeleti irányú szél „áttolja” a víztömeget a tó egyik végéből a másikba”.

A szél mérséklődésével a víz fokozatosan tér majd vissza eredeti helyére.

 

Sümegen és Siófokon mérték a legerősebb szelet

Horváth Ákos, a siófoki obszervatórium vezetője az MTI megkeresésére elmondta, bár az erős ciklonnak csak a széle érintette Magyarországot, hétfőre virradóra megerősödött, majd viharossá fokozódott a Dunántúlon a délnyugati szél. Főként a Balatonnál alakult ki erős szélvihar, itt mérték az országban a legnagyobb széllökéseket kora délutánig: Sümegen óránként 103, Siófokon 102 kilométeres erősségű volt a szél.

A meteorológus arról is beszámolt, hogy a Balaton középső és nyugati medencéjében jellemzően óránkénti 70-75 kilométeres széllökéseket mértek, vagyis az átvonuló vihar összességében gyengébbnek bizonyult a múlt heti északnyugati hidegfrontnál, amikor két napon keresztül 100 kilométeresnél erősebb szelet is mértek.

A mostani szélvihar különlegességét a délnyugati szélirány okozta, ami hossztengelyében érte a Balatont, és az ilyenkor szokásos módon jelentős vízszintkülönbséget okozott a nyugati és a keleti part között – tette hozzá.

Várhatóan a délnyugati szél erőssége délután gyengül az üdülőrégióban, majd a ciklonhoz tartozó hidegfront érkezése után északnyugatira fordul. Az északnyugati szélből is lehetnek kedden erős vagy viharos lökések, de ezek már inkább csak a Balaton keleti medencéjét érintik – mondta a szakember.

Tavaly kétszer – március elején és július végén – billent meg jelentősebb mértékben a Balaton víztükre hosszanti irányban. Akkor 49, illetve 40 centiméternyi különbséget mutatott az egy időben mért vízszint a tó keleti és nyugati végében.